ADU Menu

Adnan Menderes Üniversitesi
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

Askerlik İşlemleri

 • Üniversitemizde Askerlik Erteleme işlemleri nasıl yürütülmektedir?

  Askerlik ile ilgili işlemleriniz kayıtlarınız yapıldıktan sonra öğrenim gördüğünüz okulunuz aracılığıyla YÖKSİS’ten Milli Savunma Bakanlığına iletilmektedir.

  Erkek öğrenciler için kayıt öncesinde ÖSYM’den alınan veri üzerinden elektronik olarak E-Devlet programından sorgulama yapılır. Sorgulama sonucunda "Bir fakülte veya yüksekokula kayıt olmasında askerlikçe bir sakınca olmadığı” görülenlerin kaydı yapılır. Yapılan sorgulamada onay alınamayan öğrenciler A.Ş.B na yönlendirilir, Askerlik Durum Belgesi getirmeleri istenir. 

  27 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından askerlik ile ilgili takip işlemi yapılmamaktadır.

  Üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler ile yatay/dikey geçiş ile kayıt yaptıran öğrenciler nüfus, adres bilgileri ile askerlikten muaf olup olmadığını veya askerlik yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğini beyan eder.

  Askerlik işlemlerinizi e-devlet üzerinden ve/veya askerlik şubelerinden takip ederek varsa aksaklıkları öğrenim görmüş olduğunuz okulunuzun Birim Öğrenci İşleri Bürosu’na bildirebilirsiniz.

  Önlisans-Lisans öğrencilerinin askerlik işlemleri ne zaman ve nasıl yapılır?

  Askerlik işlemleri 7179 sayılı Askeralma Kanunu Uygulama Esaslarına (https://asal.msb.gov.tr) göre yürütülür.

  Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerden yoklama çağında olanlar ile daha önce kayıt yaptırmış ancak yoklama çağına yeni gelmiş olan öğrenciler için Lisans Askerlik İşlemleri 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla ertelenmektedir.

  Yükseköğretim kurumlarının Fakülte ve Yüksekokullarından lisans derecesi ile mezun olan yükümlülerin mezuniyet tarihinden itibaren 2 ay içinde askerlik yoklamalarını https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu üzerinden veya Askerlik şubelerine gidip yaptırmak zorundadırlar. Mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl erteleme hakları vardır.

  Bir yükseköğretim kurumundan mezun olanların aynı düzeyde ikinci bir programa kayıt olmaları halinde sonraki öğrenciliklerinden dolayı askerlikleri ertelenmez.