ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

"Tralles'ten Avrupa Birliği'ne Köprü" Projesini Tanıtmak Amacıyla Bir Basın Toplantısı Düzenlendi

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan "Tralles'ten Avrupa Birliği'ne Köprü" projesini tanıtmak amacıyla 5 Ekim 2011 Çarşamba günü Tralles Ören Yeri'nde basın toplantısı düzenlendi.

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi tarafından hazırlanan “Tralles’ten Avrupa Birliği’ne Köprü” projesini tanıtmak amacıyla 5 Ekim 2011 Çarşamba günü Tralles Ören Yeri’nde basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya  Aydın  Valisi Kerem Al, Vali Yardımcısı Halil Canavar, Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu,  Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, Proje Koordinatörü Üniversitemiz Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Didem Evci Kiraz katıldı.

Toplantıda Aydın’daki antik kentlere yönelik projeler geliştirilebileceğine dikkat çeken Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın’ın bir fotoğrafı çekilip Avrupa’ya tanıtılmak istenseydi çekilecek fotoğrafın Tralles olması gerektiğini vurguladı. Kuşadası’nın tanıtımında Güvercinada’nın fotoğrafının büyük etkisi olacağını dile getiren Rektörümüz, “Aydın’da ya inciri çekebilirsiniz ya da Üçgözler’i. AB bize ‘Neyiniz var’ diye sorduğunda şu anda tarımı ve seracılığı gösterebiliyoruz. Ancak Antik kentler bizim için büyük zenginlik. Bu zenginliği halka nasıl yansıtacağımızın peşindeyiz. Havaalanına inen turisti Aydın’a alıp geldiğimizde önce iyi bir termal otelde konaklatmalıyız. Sonrasında buharlı trenle Nysa, Aphrodisias, Dydma, Miletos gibi antik kentlere götürmeliyiz. Aydın Merkez’de de Tralles’i gezdirmeliyiz. Antik Kentleri sektör olarak görüyoruz.” dedi.

6 ay sürecek olan projenin 97 bin 946 TL’lik bütçeye sahip olduğu açıklanırken, toplantı sonunda günün anısına Üçgözler önünde hatıra fotoğrafı çektirildi.


5.10.2011