ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

ADÜ Turizm Alanında Türkiye'de Bir Numara Olacak

Üniversitemiz Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gregory Michael Kiez Uygulamalı ve Teorik Dersliklerinin resmi açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY'ın katılımıyla yapıldı.

Üniversitemiz Kuşadası Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gregory Michael Kiez Uygulamalı ve Teorik Dersliklerinin resmi açılış töreni Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY’ın katılımıyla yapıldı.

Global Liman İşletmeleri şirketine bağlı Ege Ports’un yapımını, Kuşadası Belediyesinin tüm altyapısını üstlendiği okulun resmi açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY, Aydın Valisi Kerem AL, Rektörümüz Mustafa BİRİNCİOĞLU, Kuşadası Kaymakamı Mustafa ESEN, Kuşadası Belediye Başkanı Esat ALTUNGÜN, il ve ilçe müdürleri, daire amirleri, okulumuzun öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Çolakoğlu: Okul Turizm Eğitimine Katkıdır  

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını yapan Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Osman ÇOLAKOĞLU, Ege Ports’un Genel Müdürü Gregory Michael KİEZ’E verdiği büyük destekten dolayı teşekkür ederek, “Okulumuzun yapımı için Global Liman İşletmeleri şirketi olarak 2 milyon dolar gibi büyük bir rakam harcadılar. Turizm eğitimine büyük katkı sağladılar” dedi.

Gregory Mıchael Kıetz Video İle Açılışa Katıldı

Daha sonra okulun yapımını üstlenen Ege Ports’un Genel Müdürü Gregory Michael KİEZ ise çok ağır hasta olduğu ve Amerika’de tedavi gördüğü için önceden kaydedilmiş bir video ile açılış konuşmasını yaptı. Kendi adının verildiği bir turizm yüksek okulunun açılışını görebildiği içini duyduğu memnuniyeti dile getiren Gregory Michael KİEZ, “Kurumsal olarak sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ettik ve hiçbir karşılık beklemeden okul binasını yaptık. Sektörümüzün en önemli ihtiyacı olan yetişmiş insan gücünü sağlamak amacıyla yıllar önce temelini attığımız okulda, 12 derslik, 3 laboratuvar ve 2 de uygulamalı eğitim mutfağı bulunuyor. Çok ağır hastayım. Beynimde çok nadir görülen bir ur var. Böyle anlamlı bir günü yaşamak beni çok mutlu etti” dedi.

Altungün: Kalifiye Eleman Kazandıracak

Belediye olarak Ege Ports tarafından yapılan okulun tüm altyapısını karşıladıklarını ifade eden Kuşadası Belediye Başkanı Esat ALTUNGÜN de yaptığı konuşmada okulun bir turizm kenti olan Kuşadası’na ve Türk turizmine kalifiye eleman kazandıracağını söyledi.

Birincioğlu: Turizmde Türkiye’nin Bir Numarası Olmak İstiyoruz

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU ise üniversite olarak turizm, tarım, enerji ve antik kentler alanlarında yoğunlaştıklarını belirterek, “Biz turizm alanında Türkiye’nin 1 numarası olmak istiyoruz. Yakın gelecekte bunu başaracağız” dedi.

Sözlerine son verirken Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU: “Yüksekokulumuzun henüz finans kaynağı bulunamamış üç binasının daha turizm sektörü aktörleri ve yerel dinamik güçlerin katkı ve ilgilerine ihtiyaç duyduğunu vurgulamak ve kısa zamanda olumlu gelişmeler ile tekrar bir arada olma dileğimi ifade etmek istiyorum” dedi.

Al: Sorumluluğun En Büyüğü Şüphesiz Üniversitelerdedir

Aydın Valisi Kerem AL ise Aydın’ın turizmde istenen seviyeye ulaşabilmesi için, yeni eğitim binasının kaliteli eleman eksikliğinin giderilmesi doğrultusunda önemli bir adım olduğunu ifade etti. 

Vali Kerem AL konuşmasının devamında; “Bilgiyi talep eden, aldığı bilgiyi özümseyen, özümsediği bilgiyi paylaşabilen bir kuşak yetiştirmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu sorumluluğun en büyüğü şüphesiz Üniversitelerimizdedir. Üniversiteler; bir yandan Ülkemizin kalkınması için gerekli olan nitelikli insan gücünü yetiştirirken, diğer taraftan da özgür ve evrensel düşüncenin, birlikte yaşama ve ötekini anlama kültürünün yerleşmesine önemli katkı sağlarlar. Sevinerek ifade etmeliyim ki bu katkı özellikle son dönemde gittikçe gelişmektedir.”dedi.

Günay: Üniversitenin Turizm Alanındaki Birincilik İddiasını Biz de Destekleriz

Türkiye’nin artık el yordamı ile turizm yapma dönemini bitirdiğini ifade ederek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY ise 25 yıl önce 1 milyon turist hayali olan Türkiye’nin bu yıl 30 milyon eşiğini aşacağını söyledi. 25 yıl önce Türkiye’nin beşte biri kadar olan Yunanistan’ı kıskandığımızı anlatan GÜNAY, “Şimdi Yunanistan’ın 2,5 katı turist ağırlıyoruz. Turizmden 50 milyar dolar gelir bekliyoruz” dedi.

 Çevrenin sürdürülebilir turizm için en önemli koşul olduğunu vurgulayan Ertuğrul GÜNAY, “Rant aç gözlülüğünden de vazgeçmeliyiz. Çarpık ve estetikten yoksun kentlerimiz var maalesef. Ayrıca tarihimize sahip çıkmalıyız. Hangi dönem olursa olsun, madem ki bunlar ülkemizdedir, mutlaka sahip çıkmalıyız. Turistik tesislerimizde standartlarımızı dünya ölçeğine taşımalıyız. Bunu ancak eğitimli iş gücü ile yapabiliriz. Bu yüzden bu okullar çok önemli. Üniversitenin turizm alanındaki birincilik iddiasını biz de destekleriz. Çünkü Efes’in, Afrodisias’ın, Didim’in olduğu bir coğrafyadaki üniversiteye de ancak böyle bir iddia yakışır” dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY ve beraberindeki protokol üyeleri hep birlikte yüksek okulun resmi açılışını simgeleyen kurdeleyı kesti. Açılış töreni okul binasının gezilmesi ve verilen kokteyl ile sona erdi. Ayrıca açık alanda gerçekleştirilen açılış töreninin web üzeriden canlı yayını, 868 bilgisayar kullanıcısı tarafından takip edildi.

Açılış Törenini İzlemek İçin Tıklayınız


2.11.2011