ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi'nin (ADÜSEM) Koordinasyonu ile Aydın'da Afet Yönetimi Çalıştayı Düzenlendi

Üniversitemiz Sosyal Tesis ve Konukevinde, 6 Aralık 2011 tarihinde ADÜSEM...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Üniversitemiz Sosyal Tesis ve Konukevinde, 6 Aralık 2011 tarihinde ADÜSEM koordinasyonu ile Şehir Sağlığını Geliştirme Araştırma ve Uygulama Merkezi (ŞESAM) ve Aydın Şehir ve Halk Sağlığı Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen Çalıştaya, Vali Yardımcısı Hayrettin Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Olgaç, ADÜSEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Beşer, ŞESAM Müdürü Doç. Dr. Didem Evci Kiraz ve Aydın’daki tüm resmi kurumların en üst düzey yetkilileri katıldı.  

65 kişinin katıldığı Çalıştayın açılışında konuşan Vali Yardımcısı Hayrettin Çiftçi, Van'da meydana gelen depremin ardından Aydın'da 220 depremzedenin misafir edildiğini belirterek, depremzedelerin ihtiyaçlarıyla ilgilendiklerini söyledi.

Çiftçi, sorunların her zaman afet olduktan sonra başladığını ifade ederek; ''Afet sırasında kurtarma çalışmaları önem arz ediyor. Ama bu kısa sürüyor. Esas uzun süreli rehabilitasyon, maddi yardım, destek ve barınma imkanları sağlamak çok daha zor bir süreç.'' dedi.

Çalıştayda, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Gülnur Saruhan afet yönetimi konusunda yaptığı sunumda, afetlere önceden hazırlanmanın, yapılacak çalışmaların etkinliği açısından önem taşıdığını vurguladı.

Afet yönetiminde acil durumlara hazırlık ve olası risklerin azaltılmasının önemine değinen Saruhan; ''Türkiye'de meydana gelen en büyük afetleri depremler oluşturuyor. Nüfus artışı, hatalı kentleşme, endüstrileşme gibi sebepler afetleri arttırıyor.'' diye konuştu.

ADÜSEM Müdürü Prof. Dr. Erdal Beşer, “ Afet öncesi binaların sağlamlaştırılması çalışmaları yanında, çadır kent yerleri saptanmalı. Buraların eğimli bir arazide drenajı olan yerlerden seçilmesi gerekir. Bu alanları belediye önceden belirleyerek su ve alt yapı hizmetlerini hazırlaması gerekir. Afet öncesi eğitimler önemlidir. Özellikle muhtarlara ve öğretmenlere çok fazla iş düşmektedir. Afet sırasında kişiler yaşam üçgenini kullanmalı. Afetlerde gerekecek malzemeler fazla yaşanan alanlarda bulundurulmalı. Afetzedelerin %98’i kendi çabaları ve komşularının yardımı ile kurtulmakta. Ancak %1.7’i profesyonel ekipler tarafından kurtarılmaktadır. Afet öncesi her bölgeye 1-2 saat içinde ulaşacak yeterli sayıda bölge koşullarına uygun çadırlar stoklanmalı. Afetten sonraki ilk 6 saatte çadırların kurulması gerekir. İkinci 6 saat de de tüm afetzedelerin çadırlara yerleştirilmesi gerekir. En kısa zamanda çadırlar tüm koşullara dayanıklı konteynırlarla değiştirilmelidir. Çadırlar sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak aktif surveyans ekipleri  (AKS) tarafından derhal taramaya tabi tutulmalı. Çadırda yaşayanlar kaydedilmeli. Risk grupları belirlenmeli. Akut ve kronik hastalığı olanlar kaydedilmeli. Tüm ilaç, yardım malzemesi, ısınma soğutma vb. malzemeler kayıtlı bir şekilde bu çadırlardaki kişilere teslim edilmeli. Her gün bu çadırlar AKS tarafından dolaşılarak bulaşıcı hastalığa neden olacak yeni bir durum varlığına bakılarak olanların referans laboratuarına ve intaniyeciye sevkleri sağlanmalıdır. Bunlar yapıldığı takdirde afet sonu salgın hastalıklar çıkmaz. Ayrıca tüm dağıtılan yardım malzemelere eşit ve adaletli bir şekilde tüm afetzedelere dağıtılır. En kısa zamanda rutin sağlık hizmetleri başlatılmalı. Bu arada kızamık, grip, zatürre aşıları ve rutin aşılar öncelikle yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

Toplantıda afet öncesi, afet sırası ve afet sonrası neler yapılacağı ele alınarak beyin fırtınası yapıldı. Öncelikle Valilik, Belediye ve Askeriye katılımı ile deprem üst kurulu kurulması ve bu kurulun diğer kuruluşlardan hizmet talep etmesine karar verildi.

 


7.12.2011