ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Öğretmen Eğitiminde Yeni Gelişmeler ve Sorunlar” Paneline Büyük İlgi

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’nin düzenlediği “Öğretmen Eğitiminde Yeni Gelişmeler ve Sorunlar” konulu panel...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Üniversitemiz Eğitim Fakültesi’nin düzenlediği “Öğretmen Eğitiminde Yeni Gelişmeler ve Sorunlar” konulu panel, 9 Aralık 2011 tarihinde  Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda Valimiz Kerem Al, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. A. Seda Saracaloğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Belge, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Dindar, il okul müdürleri ve öğretmenleri ile çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı takiben Eğitim Fakültesi Çok Sesli Korosu’nun sunduğu müzik dinletisinin ardından Prof.Dr. A. Seda Saracaloğlu, panel açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmasına Van depreminde 76 öğretmenimizi kaybetmiş olmamızın verdiği üzüntüyü dile getirerek başlayan Saracaloğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen bugünde, çok farklı duygular içinde olduğunu belirtti ve geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, milli kültür ve tarihine bağlı, evrensel değerlere açık bireyler olarak yetişmeleri için, ülkemizin her yerinde ve her şartta fedakârca görev yapan öğretmenlere duyduğu minnettarlığı dile getirdi.

Prof.Dr.A.Seda Saracaloğlu’ndan sonra söz alan Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Üyesi Merdan Tufan, öğretmen eğitimindeki yeni gelişmeler ve sorunların çözümü için çalışmaların devam ettiğini belirterek böylesine önemli bir konuda panel düzenleyen Üniversitemize teşekkür etti. Kendisine saygı duyulan ve baş tacı edilen öğretmenlerin çok kere acımasızca eleştirildiğini ifade eden Tufan, “Çağı yakalayabilmek, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmek, hızla eskiyen bilgiyi özümseyebilmek için öğretmen adayının ve öğretmenin her zamankinden daha fazla çalışması ve fedakârlık göstermesi gerekiyor.” dedi.

Öğretmen yetiştirmenin tarihçesi, öğretmen yetiştirme yeterlilikleri, nitelikli öğretmen yetiştirme, öğretmen yetiştirmede yaşanan sorunlar, istatistiksel bilgiler, öğretmende bulunması gereken beceriler ve eğitim fakültelerinin durumu konularında bilgilerin verildiği panelin oturum başkanlığını MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürü Ömer Balıbey üstlenirken, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof Dr. Tayyip Duman, Prof.Dr. Ülker Akkutay ve Prof. Dr. Hayati Akyol panelin diğer konuşmacıları olarak yerlerini aldılar.

Panelin sonunda tek tek söz alarak değerlendirmelerini yapan panelistler salondan gelen soruları cevapladılar. Soru-cevap bölümünün ardından panelistlere çiçek ve plaketlerini Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu takdim etti.

Yoğun katılımın gözlendiği Öğretmen Eğitiminde Yeni Gelişmeler ve Sorunlar Paneli’ni salonda 1000, web üzerinden de 2200 kişi izledi.

 


14.12.2011