ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Merhum Başbakan Adnan MENDERES’İN Son Yadigarı Aydın MENDERES’İ Kaybettik!Türk Milletinin Başı Sağolsun

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız


Adını taşımaktan onur duyduğumuz,bütün hayatını halkının hizmetine adamış Merhum Başbakanımız Adnan MENDERES'in son yadigarı, çok değerli siyaset adamı, yazar ve düşünür Aydın MENDERES’i ebediyete uğurluyor olmanın derin üzüntüsü içindeyim.
Üniversite olarak Adnan MENDERES’in yaşamının, Türk siyasetine katkılarının ve gelecek kuşaklara ağır bir bedel ödeyerek bıraktığı mirasın, nesnel olarak değerlendirilmesi suretiyle, gençlerimizin Menderes dönemini yakından tanımaları amacıyla, 2010 yılında düzenlediğimiz “Türk Siyasi Tarihinde Adnan Menderes Paneli”nde, Aydın MENDERES’i, panelist olarak konuk etmiş, kendisi bu panelde tarihe geçecek önemli mesaj ve dersler vermiş, onu babasının adını taşıdığı Üniversitemiz çatısı altıda ağırlamaktan büyük bir kıvanç duymuştuk.
Milli iradenin temsilcisi olarak halkına gülmeyi, hayal etmeyi öğretmiş,milletin gönlünde müstesna bir yer edinmiş babasının hatırasını, en değerli hazinesi olarak yıllarca gururla taşıyan Aydın MENDERES, ülkemizin yetiştirdiği en önemli entellektüellerdendi. Onu yakından tanımış olmak ve sohbetlerinde bulunmak benim için büyük bir kazançtı. Ülkemiz, yüreği vatan sevgisi ile dolu, son nefesine kadar tıpkı merhum babası gibi vatanını düşünen ve kendisini milletine emanet eden çok büyük bir düşünürünü kaybetti.
Türk siyasetine damga vurmuş bir ailenin ferdi olarak; örnek aile hayatı, bıraktığı eserleri, Türk demokrasisine sağladığı katkılardan dolayı kendisine duyduğum derin saygı ile Üniversitem adına Aydın MENDERES’E Allah’tan rahmet diler, başta saygıdeğer eşleri Ümran Hanımefendi olmak üzere tüm yakınlarının acılarını paylaştığımı ifade etmek isterim. Adnan MENDERES Üniversitesi’nin Rektörü olarak Merhum Başbakan Adnan MENDERES ve merhum Aydın MENDERES’in bıraktığı demokrasi bayrağını sonsuza kadar dalgalandıracak gençler yetiştireceğimize söz veriyorum. Mekanları Cennet olsun. Türk milletinin başı sağ olsun.
                                                                             
                                                                                                                                                                                                                         Prof.Dr.MustafaBİRİNCİOĞLU
                                                                                            Rektör  
                                                     
AYDIN MENDERES'İN ÖZGEÇMİŞİ
Ankara'da 1946 yılında doğan Aydın Menderes, Ankara Kolejini bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde 1968 yılında tamamladı. Siyasete 1970 yılında Aydın'da Demokratik Parti'nin il başkanı olarak giren Menderes, 1977 yılında Adalet Partisi Konya Milletvekili ve 1978 yılında aynı partinin genel idare kurulu üyesi oldu.
1993'de kurucusu olduğu Büyük Değişim Partisi Genel Başkanlığına seçildi. 1994'de bu partinin birleşmesiyle Demokrat Parti Genel Başkan'ı oldu. 1995'de Refah Partisi'nden İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes 1996 yılında aynı partinin Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi. 1999'da Fazilet Partisi'nde İstanbul Milletvekili olan Aydın Menderes aynı yıl Fazilet Partisi'nden istifa etti. 3 Kasım 2002'de DYP'den Aydın Milletvekili adayı oldu. Aydın Menderes, Hüsamettin Cindoruk'un genel başkanlığa seçilmesinin ardından 20 Mayıs 2009 da DP'den istifa etti.
Aydın Menderes'ın Tarihte Bir Yolculuk, Gelenekten Güncele ve Devletin Alınyazısı ve Demokrasiden Darbeye Babam Adnan Menderes adlı kitapları bulunmaktadır.

Bilgi notu
Tedavi gördüğü Atatürk Araştırma Eğitim Hastanesi'nde 23 Aralık Cuma günü akşam saatlerinde yaşamını yitiren Aydın Menderes için 24 Aralık’ta Ankara’da, 25 Aralık’ta İstanbul’da iki ayrı tören düzenlenecek.
Menderes, pazar günü Fatih Camii'nde öğlen namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Topkapı'daki anıt mezara babasının yanına defnedilecek.

24.12.2011