ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Kadına Şiddet Tartışıldı

Üniversitemiz Atça Meslek Yüksekokulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde “Ailenin Korunması Kanunu Çerçevesinde Kadına ve Aile Fertlerine Yönelik Şiddet” konulu bir konferans...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Atça Meslek Yüksekokulu tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde  “Ailenin Korunması Kanunu Çerçevesinde Kadına ve Aile Fertlerine Yönelik Şiddet”  konulu bir konferans, 9 Mart 2012 tarihinde düzenlendi. Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerinden Av.Hidaye Kahyaoğulları ve Av.Alper Derelioğlu nun katılımıyla düzenlenen toplantıda, kadına yönelik şiddet ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirildi.

            İstatistiki verilere göre son 7 yıl içerisinde Türkiye’de kadına yönelik şiddetin yüzde 1400 oranında arttığını belirten Av.Hidaye Kahyaoğulları, kadınlar arasında eğitim oranının düşüklüğü, istihdam sıkıntısı ve siyasal temsil şansının istenilen düzeyde olmayışının bunlarda etkili olduğunu söyledi. Şiddetin yalnız fiziksel şiddet olarak algılanmaması gerektiğini açıklayan Kahyaoğulları,  “Şiddetin cinsel, ekonomik ve psikolojik boyutları da var. Şiddetin önlenmesi amacıyla yapılan düzenlemelerde bunların da mutlaka göz önüne alınması gerekiyor. “ şeklinde konuştu.

            Tüm Türkiye genelinde yalnızca 40 sığınma evinin bulunduğuna dikkat çeken Kahyaoğulları,  “Ülkemizdeki şiddet oranlarını düşündüğümüzde tam bir facia ile karşı karşıyayız. Mevcut olan sığınma evlerinin pek çoğu da istenilen niteliklerde değil. Yeni yasal  düzenlemelerle Şiddeti Önleme ve İzleme Merkezleri’nin iki yıl içerisinde kurulması planlanıyor. Bu merkezlerin hayata geçmesi ile birlikte olumlu adımlar atılacağına inanıyorum.”  dedi.

            Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunu ve kadına yönelik ayrımcılığı ifade ettiğini vurgulayan Av.Alper Derelioğlu, sağlıklı bir nesil yetiştirmenin ancak şiddetin önlenmesi ile mümkün olabileceğini söyledi. Derelioğlu,  “Yalnızca yasa çıkarmakla iş bitmiyor. Erkek çocuklarının toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda bilinçlendirilmesi, eğitilmesi şart.”  dedi. Ulusal ve uluslararası sözleşmeler ile ilgili mevzuatlarda kadına yönelik ayrımcılığın ortadan kaldırılması yönünde düzenlemelerin yer aldığına işaret eden Derelioğlu, şiddetin önlenmesi için kurumlar arası işbirliğine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Konferans, Atça Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.İbrahim Gençsoylu tarafından katılımcılara çiçeklerinin takdim edilmesiyle sona erdi.


12.3.2012