ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Nevruz Bayramı Kutlamaları Üniversitemizde Gerçekleştirildi

Yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılan bir geleneğe, tarih bilincine, doğa sevgisine, yaşama sevincine, dönüşen umudun, birliğin, bolluğun ve coşkunun sembolü olan... Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Yüzyıllar boyunca nesilden nesile aktarılan bir geleneğe, tarih bilincine, doğa sevgisine, yaşama sevincine, dönüşen umudun, birliğin, bolluğun ve coşkunun sembolü olan; toplumların binlerce yıldır baharın gelişi nedeniyle çeşitli şekillerde kutladıkları 21 Mart Nevruz bayramı pek çok ülkede ve ülkemizde olduğu gibi Aydın’da da törenlerle kutlandı.

 

Baharın müjdecisi olan Nevruz Bayramı 21 Mart 2012 Çarşamba günü saat 11:00’de Üniversitemiz Merkez Kampüs tören alanında, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törene; Aydın Valisi adına Vali Yardımcısı Halil CANAVAR, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. A.Seda SARACALOĞLU, Prof. Dr. Ali BELGE, protokol üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen nevruz kutlamalarında, program Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şahin BARANOĞLU'nun Nevruz konulu konuşması ile başladı. Vali adına Vali Yardımcısı Halil CANAVAR’ın ve Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU’nun günün anlam ve önemini belirten kısa konuşmalarının ardından Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin halkoyunları gösterisi, Üniversitemizde okuyan Türki Cumhuriyetlerinden gelen öğrencilerin Kafkas oyunları gösterileri izleyicilerle buluştu.  Şenlik havasında geçen kutlamaların ardından, Protokol Üyeleri tarafından  Nevruz ateşi yakılarak, sembolik olarak örsde demir dövüldü. Son olarak kutlamaya katılan misafirlere aşure ikram edilerek tören sona erdi.


28.3.2012