ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

TÜBİTAK Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı Gerçekleştirildi

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Ulusal ve Uluslararası Akademik Araştırma Programları...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Ulusal ve Uluslararası Akademik Araştırma Programları ve Bilim İnsanları Desteklerine Dair Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı, Üniversitemizin ev sahipliğinde, 29 Mart 2012 tarihinde Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Düzenlenen seminere; Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Eren,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Faruk Durdu ile çok sayıda öğretim elemanı katıldı. 

Seminerin açılış konuşmasını yapan Üniversite Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge; Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan 2005 yılından bu yana destek alınan proje sayısının 62, sağlanan destek miktarının toplam 9 milyon TL olduğunu, bu süreçte TÜBİTAK’ın desteğinin önemli bir miktarı oluşturduğunu (685 Milyon TL) ifade etti. Belge, düzenlenen programların bundan sonraki süreçte daha çok projenin katılımda bulunması ve destek alması yönünde fayda sağlayacağını, bu konuda her türlü desteği yönetim olarak da sağlayacaklarını dile getirdi.

TÜBİTAK adına konuşmasını yapan ARDEB (Araştırma ve Destek Programları Başkanlığı) Başkan Vekili  Doç. Dr. M. Necati Demir  sunumunda; destek programlarıyla ilgili temel bilgileri aktararak, proje hazırlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini,  TÜBİTAK’ tan daha fazla faydalanabilmek için oluşan koşulların neler olduğunu, nerelerde hata yapıldığını ve eksiklerin neler olduğunu anlatarak  ARDEB programlarından bahsetti.

Demir sunumunda; TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleri kapsamında, 2010 yılında desteklenen toplam kişi sayısının 2003 yılının 12 katına çıkarak 18.841’e ulaştığına değinirken; 2010 yılında bilim insanlarına verilen destek tutarının ise 61,55 Milyon TL olarak gerçekleştiğini vurguladı ve şöyle devam etti: “Bilim İnsanı Destek Programlarının sayısı 2005 yılında 21 iken, 2011 yılı itibarıyla 28’e ulaşmıştır. Uluslararası destek programları kapsamında ise; Türk araştırmacıların yabancı meslektaşları ile ortak bilimsel projeler yürütebilmelerini sağlamak için 23 ülkeden 27 kuruluş ile ikili anlaşmalar imzalanmış, Kasım 2011 itibariyle 374 proje yürütülmektedir.”  

Ege Bölgesi’nde 14 Üniversitenin destek aldığını belirten Demir; Üniversitemizin 4.sırada yer aldığını, 2011 yılında gerçekleşen 75 proje başvurusundan 11 tanesinin desteklendiğini söyleyerek Tarım Orman ve Veterinerlik Grubu (TOVAG)’nun pastada en çok paya sahip olduğunun altını çizdi. Proje destek bütçesinin 2003-2011 yılları arasında 28 kat arttığını sözlerine ekleyen Demir, bilim merkezlerinin 2023 yılına kadar tüm illerde kurulacağını dile getirdi.

Projelerde altın kuralın başvuru ve evrak teslim tarihlerinin en sona bırakılmaması gerektiğini vurguladı.

Uzman Belgin Kayhan ve Aslı Vural;   ‘‘Bilim İnsanı Destek Programları Tanıtımı’’ ve ‘‘Başarılı Olmak İçin İpuçları’’konusundaki sunumlarını gerçekleştirirlerken, projelerdeki altın kurallara dikkat çektiler.Üniversitemiz adına toplantıda sunumlarını gerçekleştiren Veteriner Fakültesi Öğretim Üyelerimiz Prof. Dr. Bülent Ulutaş ve Prof. Dr. Tülin Karagenç projelerinin başarılı olmasındaki başlıca etkenleri anlatarak başarının, özverili ve çok çalışmakla elde edildiğini dile getirdiler.

Seminerin ardından, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Belge ve Veteriner Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Hasan Eren , konuşmacılara teşekkür plaketlerini takdim etti.

ARDEB Başkan V. Doç.Dr.Necati DEMİR'in Sunumu 1

ARDEB Başkan V. Doç.Dr.Necati DEMİR'in Sunumu 2

BİDEB Uzmanı Belgin KAYHAN'ın Sunumu

UİDB Uzmanı Aslı VURAL'ın Sunumu

Prof.Dr.Bülent ULUTAŞ'ın Sunumu

Prof.Dr.Tülin KARAGENÇ'in Sunumu


30.3.2012