ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Proje Alanındaki Başarıları Devam Ediyor

Üniversitemizden bir öğretim üyesinin araştırmacı olarak yer aldığı “Sağlık Etki Değerlendirmesi Projesi” Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler...

Haberin Devamı İçin Tıklayınız


Üniversitemizden bir öğretim üyesinin araştırmacı olarak yer aldığı “Sağlık Etki Değerlendirmesi Projesi” Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü ve Yönetim Ajansı’nın birlikte hazırladığı “Avrupa Birliği Sağlık Programı tarafından desteklenen Başarılı Projeler Raporu”nda yer almaya hak kazanmıştır.

“Avrupa’da Halk Sağlığını Geliştirmek İçin Birlikte Çalışmak” teması ile yapılan çalışmalar çok önemli sonuçlara sahip “iyi uygulamalar”ı ortaya çıkarmıştır. Bunları bir araya toplayan “Avrupa Birliği Sağlık Programı: Avrupa’da halk sağlığını geliştirmek için birlikte çalışmak-Avrupa Birliği Üye Ülkeler için önemli etkileri olan Halk Sağlığı Projeleri’nden örnekler” kitabı Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Genel Müdürlüğü (D-SANCO) ve Avrupa Komisyonu Sağlık ve Tüketiciler Yönetim Ajansı (EAHC) tarafından yayımlanmıştır.

Tüm ülkelerde sağlık ve tüketicilerle ilgili kurum ve kuruluşlara, profesyonellere, karar vericilere dağıtılmak üzere hazırlanan bu raporun 18-19. sayfalarında Yeni Üye Ülkeler ve Geçis Sürecindeki Ülkelerde Sağlık Etki Değerlendirmesi projesi ele alınmıştır. Koordinatörlüğü Güney Danimarka Üniversitesi Sağlığın Geliştirilmesi Araştırmalar Birimi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gabriel Gulis tarafından yürütülen projenin bir ayağının Türkiye’ye gelmesini Üniversitemiz Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD. Öğretim Üyesi Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz sağlamıştır. Türkiye ayağında proje yürütücülüğünü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı AD. üstlenmiştir. Türkiye  2,6,8 ve 5 nolu çalışma paketlerinde yer almıştır, 5 nolu çalışma paketinde paket lideri olmuştur. Sağlık Bakanlığı’nda 1999 yılında Turizm Sağlığı şubesini kuran Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz 5 nolu çalışma paketinin (Turizmde Sağlık Etki Değerlendirmesi) Aydın-Kuşadası’nda gerçekleştirilmesinde görev almıştır.

2004 yılında başlayan ve etkileri halen süren projede yer almaktan ve özellikle böyle bir raporda Türkiye’nin isminin yer almasını sağlamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Doç.Dr.E.Didem Evci Kiraz “Çalışmamız Gulis G.,Evci D.,Aksakal F.N.,Zurlyte I.,Kobza J.,Mileva H.,Korcava J.,Marcinkova D.,Adany R.,Adam B.,Martuzzi M.,Soeberg M.,Capacity Building for HIA,İtalian Journal of Public Health,5-4(3),176-180 (2007).” şeklinde bir bilimsel yayına da dönüşmüştü, ancak bu rapor çok anlamlı. Özellikle kitabın hepsinin incelenmesini öneriyorum. İlimizde, bölgemizde ve Türkiye’de yapılabilecek daha çok şey var. Birlikte çalışmalıyız. Sevgili Gabriel’e ve Gazi Üniversitesindeki hocalarıma, arkadaşlarıma bu duyguları yaşattıkları için teşekkür ediyorum.” şeklinde duygularını dile getirdi.

RAPORUN AYRINTISI İÇİN TIKLAYINIZ


14.5.2012