ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz, Ankara’dan Gelen Konuk Öğretim Üyelerinin Katılımıyla “Osmanlı’da Bilgi Algısı ve Bilgi Üretimi” Konulu Panele Ev Sahipliği Yaptı

Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nden...Haberin Devamı İçin Tıklayınız
Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Özer ERGENÇ ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr. Hülya TAŞ’ın panelist olarak katıldıkları “Osmanlı’da Bilgi Algısı ve Bilgi Üretimi” konulu panel, 11 Mayıs 2012 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Maiandros Salonu’nda gerçekleşti. Panelimize öğrenciler yoğun ilgi gösterirken, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa BİRİNCİOĞLU, Aydın Milletvekilimiz Ali UZUNIRMAK, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ali BELGE ve Prof. Dr. Cavit BİRCAN ile Aydın eski senatörlerinden Saadettin DEMİRAYAK katıldılar.
Prof. Dr. Özer ERGENÇ bildirisinde, Osmanlı dünyasında bilginin formel olarak öğretildiği medreseler, halkın bireysel tecrübelerinden oluşan bilgi birikimi ve son olarak sufî çevrelerde oluşan tasavvufî bilgi birikiminden bahsederken, bireyin çevresiyle olan sonsuz etkileşiminden kaynaklanan bilginin üretilmesini, bu bilgi birikimine sahip toplumun hükümdarla olan ilişkisini Osmanlı örneğinde ve zaman-mekân sürekliliğinde anlattı.
 Doç Dr. Hülya TAŞ ise bu genel bilgiler ışığında daha özel ve kendine özgü bir sektör olan sağlık sektörüne, sahip olduğu bilgi birikimi ve yine Osmanlı dönemi oluşan örnekler çerçevesinde değinirken, tabib, hekim, cerrah ve kahhal gibi isimlerle anılan ama aralarında eğitim, bilgi ve uzmanlık farklılıkları olan Osmanlı sağlık insanlarının karşılaştıkları özel durumlar tarihi belgeler ışığında anlattı.
KONFERANSI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

16.5.2012