ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu Toplantısı Gerçekleşti

1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Aydın’da çalışmalarına başlayan Aydın İl Yenilik Platformu’nun Yürütme Kurulu Toplantısı, 26 Eylül 2012 tarihinde Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız
1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren Aydın’da çalışmalarına başlayan Aydın İl Yenilik Platformu’nun Yürütme Kurulu Toplantısı, 26 Eylül 2012 tarihinde Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 
Toplantıya Aydın Valisi Kerem Al Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu Başkanı olarak ev sahipliği yaptı. Toplantıda Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın KOSGEB Müdürü Turgut Gözen, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Aydın Ticaret Borsası Genel Sekreteri Çimen Mutlu, Üniversitemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. E. Didem Evci Kiraz, Üniversitemiz Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Gülay Gündeay ve Raportör Şelale Özdemir yer aldılar.
 
Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Aydın İl Yenilik Platformu Yürütme Kurulu eş başkanı olarak yaptığı açılış konuşmasında; Projenin beş il içerisinde TÜBİTAK’tan en yüksek puanı alarak desteklenen bir proje olduğunu ifade etti.
 
Birincioğlu; “Bu proje sayesinde Valilik öncülüğünde, ilde yenilik konusunda kurumlar arasında işbirliği ve iletişimin güçlendirilerek etkin hale getirilmesi ve başarılı uygulamaların yaygınlaşması sağlanacaktır.” dedi ve şöyle devam etti:“Bu proje, Üniversitenin elde ettiği bilimsel kanıtları sektörle tanıştırıp, daha anlaşılır, kullanılır ve yenilikçi ürünlere dönüştürmek için oluşturulmuş bir yönetim modeli ve çalışma programıdır.”
 
Ayrıca üniversitede bir yenilik (inovasyon) merkezi  kurma arzusunda olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; ADÜ Yenilik Merkezi kurmak üzere GEKA’ya başvuracaklarını belirtti. Bu Merkezin Aydın ilinin her türlü bilgisini kayıt altına alabileceğini ve  elde edilecek bilgilerle bir proje bankası oluşturulacağını ve zaman içinde bu projelerin yenilenerek kullanılabilmesini sağlayacak bir merkez olabileceğini ifade etti. Böylelikle Üniversitemizin şehrin hafızası rolünü üstlenebileceğini belirtti.
 
Aydın İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Doç Dr. E.Didem Evci Kiraz Aydın İl Yenilik Platformu’nun bugüne kadar geçtiği safhaları ve yapılacakları açıklayan bir sunum yaptı. Sunumunda, Platforma katkı veren kuruluşların ve bundan sonra katkı sağlayacak kuruluşların rollerini açıkladı. Platformun en önemli organı olan yürütme kurulunun alacağı kararların önemine vurgu yaptı. Bundan böyle platformun tanıtımı ve çalışma gruplarının oluşturulması için yoğun bir çalışma sürdüreceklerini belirtti.
 
Daha sonra Yürütme Kurulu üyeleri İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halil İbrahim Aktemur, Aydın Ticaret Odası Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, Aydın KOSGEB Müdürü Turgut Gözen, Güney Ege Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Aydıner, Aydın Ticaret Borsası Genel Sekreteri Çimen Mutlu ile birlikte platformun çözüme ulaşması gereken konuları tartışıldı. Üyeler tarafından Yürütme Kurulu gündemine getirilen çeşitli projeler değerlendirildi.
 
Son olarak İlimiz Valisi Kerem Al yaptığı açıklamasında; devlet iradesiyle bu tür projelerin daha hızlı bir şekilde çözüme ulaşacağını ve ilin gelişmesi için yapılacak her türlü çalışmaya destek vereceklerini belirtti. Platforma üye toplam 36 kuruluşu aynı ölçüde destek vermeye davet etti.
 
Yenilikçi ve geliştirici bilgilerin paylaşıldığı ve tartışıldığı toplantı, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

27.9.2012