ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Kalbi Zayıf Hastalara Rahat Bir Nefes

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı doktorları tarafından sayılı merkezlerde yapılabilen Three Chambered Pacemaker(üç odacıklı pil) ameliyatı 13 Aralık 2012 tarihinde başarı ile gerçekleştirildi.Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı doktorları tarafından sayılı merkezlerde yapılabilen Three Chambered Pacemaker(üç odacıklı pil) ameliyatı 13 Aralık 2012 tarihinde  başarı ile gerçekleştirildi.

Operasyonu gerçekleştiren ekibin içinde bulunan Kardiyoloji Anabilim Dalı  Başkanı Yrd. Doç.Dr. Ufuk ERYILMAZ “Bu yapılan işlem kalp yetmezliği hastalarında, özellikle son dönem kalp yetmezliği hastalarında kalbi bir miktar daha iyileştirmek, hastalara bir nebze olsun rahat nefes aldırmak adına yapılan bir işlemdir.Kalbin her üç odacığına lead dediğimiz bir tür kablo gönderiyoruz ve bu şekilde hem kalbin kulakçıkları hem de karıncıkları arasında uyumlu (senkronize) bir  çalışma düzeni sağlıyoruz. Hastaların genel durumuna bakıldığında iyileştirici etkileri daha önceki araştırmalarda ortaya konduğu için bu işlemi yapıyoruz. Ben Aydın’da 3 yıldır kalp pili (pacemaker) takıyorum. Pil tedavisi için en zor olan işlemlerden bir tanesi uygulamış olduğumuz işlemdir. Basit pillerde bazen tek kablo bazen iki kablo kullanırken bu hastada üç kablo kullandık ve üçüncüsü özellikle koroner sinüs dediğimiz kalbin sol tarafına ulaşmaya çalıştığımız kablo yerleştirilirken bu işlem çok zaman alıyor. Türkiye’de belli başlı merkezlerde yapılan bu işlem sadece pilin yerleştirilmesi ile bitmiyor sonrasında takibi de çok önemli. Pili yerleştirdikten sonra özellikle ekokardiyografi, kalp ultrasonu altında kalbin optimal çalışma düzeninin nasıl sağlanabileceği konusunda bir takım ayarlar yapılıyor. Ege Bölgesinde birkaç merkezde ve ilimizde sadece bizim hastanemizde gerçekleştirilen bu uygulamanın hastalarımız için bunun büyük bir kolaylık olacağını düşünüyorum. Çünkü bu şekilde çok fazla hasta var. Ama her kalp yetmezliği hastası da buna uygun değil. Bu tür hastalar bize başvurduğunda biz hastaları değerlendiriyoruz. Bazı kıstaslar var buna uyan hastalara bunu uyguluyoruz.”açıklamasında bulundu.

Yrd. Doç.Dr. Ufuk ERYILMAZ sözlerine şöyle devam etti” Bu işlemi yaparken ki amacımız hastaların yaşam konforunu mümkün olduğunca iyiye taşımak. Bunun dışında zaten antişok (ICD) dediğimiz cihazları yıllardan beri bu kliniğimizde yerleştiriyoruz. Kalbi zayıflamış hastalarda bu tedavinin hastaların yaşam kalitesine etki ettiği muhakkak. Çünkü normal bir anjiyo ve anjiyo plasti-stent yerleştirme işlemi 5-10 dakikada biterken, bizim gerçekleştirdiğimiz bu işlem 2 veya 2.5 saate yakın sürmektedir.”

 Son bir ay içerisinde kardiyoloji merkezimizde başarı ile gerçekleştirilen diğer işlemler şunlardır;

- ASD (Atriyal Septal Defekt) dediğimiz kalbi delik hastaların anjiyo tekniği ile bir yama yerleştirilerek cihaz yardımıyla o deliğin kapatılması

- Mitral darlığı dediğimiz kalbin sol tarafındaki kapağın daralmış olması ile birlikte cerrahiye gerek duymaksızın anjiyo tekniği ile perkutan dediğimiz cilt üstünden anjiyo tekniği ile daralmış olan kapağın balonla genişletilmesi 

Kalbi zayıf hastalarda Three-chambered pacemaker (üç odacıklı pil) anlamında yapılan bu tedavileri düşünürsek merkez kardiyoloji anlamında birçok işlemi başarı ile gerçekleştirmektedir. Bu tür hastalar belli dönemlerde çağırılarak hastaların şikayetleri doğrultusunda neler yapılabileceği, pace ayarlarında ne tür değişiklikler olacağı belli dönemlerde değerlendiriliyor.

Three Chambered Pacemaker(üç odacıklı pil) ameliyatı gerçekleştirilen Hakkı Uğurlu, uzun süredir kalp rahatsızlığı olduğunu belirterek son dönemlerde çok halsiz kaldığını, hiçbir iş yapamadığını, bu işlemden sonra kendimi çok daha iyi hissettiğini ifade etti. Kendisini sürekli olarak  bilgilendiren Prof. Dr. Tarkan TEKTEN, Yrd. Doç.Dr. Ufuk ERYILMAZ ve Yrd. Doç. Dr.Çağdaş AKGÜLLÜ  ve her konuda yardımcı olan hastane personeline teşekkürlerini iletti.


20.12.2012