ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Dünya Böbrek Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı ve TurkMSIC (Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği)Topluluğu 13 Mart 2013 tarihinde “Dünya Böbrek Günü” etkinliği düzenledi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalı ve TurkMSIC (Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği)Topluluğu 13 Mart 2013 tarihinde “Dünya Böbrek Günü” etkinliği düzenledi. Etkinliğe Çocuk Nefroloji Bölümü tarafından takip ve tedavileri süren çocuklar ve aileleri katıldı.

          Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Çocuk Nefroloji BD Başkanı Prof. Dr. Ferah SÖNMEZ her yıl Mart ayının ikinci perşembesinin “Dünya Böbrek Günü”  olarak tüm dünyada ve ülkemizde, böbrek hastalıkları konusunda toplumun bilinçlenmesini sağlamak amacıyla kutlandığını belirterek şöyle devam etti: “Ülkemizde, yetişkin hastalardan farklı olarak çocuklarda kronik böbrek hastalığına en sık %22 oranında yineleyen idrar yolu enfeksiyonları ve doğumsal böbrek anomalileri yol açmaktadır. Yeni doğan bebeklerde 15-20 günlükten sonraya uzamış sarılık varsa, yeterli kilo alamıyorsa, sürekli huzursuz ise daha büyük çocuklarda nedeni bilinmeyen ateşlenmeler sıklıkla oluyorsa, idrarını yaparken zorlanma, vücutta şişlik, karın ağrısı, kanlı işeme ve idrarda protein atılımı varsa, çocuğunuzun mutlaka böbrek ve idrar yolu hastalıkları için incelenmesi gerekir. Hipertansiyon çok sinsice ilerleyebilen çocuğunuzdaki kronik böbrek hastalığının ilk belirtilerinden biri olabilir. Bu nedenle sağlıklı çocuğunuzun kan basıncını yılda en az bir defa ölçtürünüz. Her şeye rağmen son dönem böbrek yetmezliği gelişmiş çocuklarda periton diyalizi, hemodiyaliz ve böbrek nakli seçeneklerinden biriyle normal yaşantılarını sürdürebilmektedirler.”

Sönmez, Çocuk Nefroloji Bilim Dalı olarak öncelikle çocuk böbrek hastalıklarından erken tanı ile böbrek hasarlanmasını önlemek için hekim ve hasta eğitimini önemsediklerini, her gün hasta kabul eden Çocuk Nefroloji Polikliniğinin, Çocuk Hemodiyaliz ve Periton Diyalizi ünitesiyle bölgemize hizmet vermekten onur duyduklarını özellikle vurguladı.

          Tedavi gören çocuklar ve çocuk polikliniği çalışanlarının pasta kesimi ile başlayan etkinlik, resimler yapılarak, şarkılar söylenerek ve çeşitli oyunlarla sona erdi.

               


14.3.2013