ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemizde Gerçekleştirilen Çalışmalar Hakkında Basın Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Üniversitemiz bünyesinde yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantı, 29 Mart 2013 tarihinde Üniversitemiz Senato Salonu’nda gerçekleşti.Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz bünyesinde  yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında basın mensuplarını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantı, 29 Mart 2013 tarihinde  Üniversitemiz Senato Salonu’nda gerçekleşti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu yaptığı basın açıklamasında; Ülkemizin yetiştirdiği ve akademik çalışmaları ile ulusal ve uluslararası çerçevede başarılı olan pek çok akademik personeli, 2 yılı aşan süre içerisinde Üniversitemize kazandırdık.

Biz göreve geldiğimizde 6 fakülte vardı, şuan 11 fakültemiz mevcut ve yapılandırılması devam eden 5 fakültemiz daha var bunlar; ‘‘ Diş Hekimliği Fakültesi, Aydın İktisat Fakültesi, Söke İşletme Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi’dir.’’ Ayrıca YÖK’e  kurulması için başvurduğumuz 4 fakülte daha var bunlar da; ‘‘Kuşadası Denizcilik Fakültesi, Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Aydın Menderes Hukuk Fakültesi ve Nazilli Güzel Sanatlar Fakültesidir.’’ Öte yandan  göreve başladığımızda; 26.200 olan öğrenci sayımız şuan 33.000’e ulaşmıştır. Önümüzdeki  iki yıl içinde de bu sayının  40.000 civarında olmasını hedefliyoruz diyen Birincioğlu;  2 yıl içinde iki yıllık programlarda 54 yeni program açtık, Köşk Meslek Yüksekokulu ve Davutlar Meslek Yüksekokulu önümüzdeki yıl öğrenci almaya başlayacak dedi.

‘’UZAKTAN EĞİTİM YAPACAĞIZ’’

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; Diş Hekimliği Fakültesi hakkında da açıklamalarda bulundu; ‘‘Diş Hekimliği fakültesi 2 ay içinde hasta kabulüne başlayacak olup, bununla ilgi olarak da 15 öğretim üyesini  istihdam  ettik, ilk yıl sağlık hizmeti verecek  olan Diş Hekimliği Fakültesine önümüzdeki yılda öğrenci alınmaya başlanacaktır ’’dedi. Ayrıca Birincioğlu; Yeni açılan İletişim Fakültesine  ciddi yatırım yaptıklarını dile getirirken bu yatırımlarla ilerleyen süreçte uzaktan eğitim yapmak istiyoruz.’’ dedi.

Sözlerine kampüsteki  inşaatların gelişim sürecine dikkat çekerek devam eden Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu; devam eden hastane ek binası , Merkezi Derslikler’in ikizi olan bir ek bina, kapalı tribün inşaatı ve  botanik bahçesi oluşturularak yıl sonunda tamamlanacaktır. Botanik bahçesinin merkezinde iklimlendirmeli bir sera kurulacak ve bununla birlikte ; Türkiye ve Dünya coğrafyasındaki her türlü bitkinin yetiştirilmesi sağlanacak dedi ve sözlerine şöyle devam etti;  İki yatırım projemiz var,  bunlar  Yabancı Diller Yüksekokulu  projesi  ve Yaşam Merkezi projesidir.  Bu Projelerimizin de  2014 yılında  bitmesi planlanmaktadır.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu son olarak şunları söyledi; ‘’Önümüzdeki  otuz yıllık perspektifte Aydın ve çevresi için faydalı olacak; Tarım, Turizm, Enerji, Antik Kentler ve Sağlık alanında alt yapı çalışmaları yapacağız ve bu alanlara yönelik yeni bölümler açmaya devam edeceğiz diyerek sözlerini tamamladı.

‘‘ÜNİVERSİTEMİZDEKİ HAVAYI DEĞİŞTİRDİK’’

Basın açıklamasında konuşan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Cavit Bircan’da; Üniversitemizin öğretim görevlilerinin daha iyi çalışmalarını sağlamak için Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ile çeşitli çalışmalar yaptık, Üniversitemizdeki havayı değiştirdik, bir huzur ortamı oluşturduk, özlük hakları konusunda çok titiz davrandık, yeni öğretim görevlilerini Üniversitemize kazandırdık, bu durum Aydın halkı için olumlu bir gelişmedir. Üniversitemiz kadrosuna katılan yeni öğretim görevlileriyle, büyük değişimler yaşandığını ve olumlu yansımalarını hissettiklerini dile getiren Prof. Dr. Cavit  Bircan; bundan sonraki süreçte de gelişmeleri takip ederek Üniversitemiz ve Aydın halkı için çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Son olarak söz alan Üniversitemiz Genel Sekreteri V. Nazmi Zarifi Gürkan yaptığı açıklamada; Üniversite olarak faaliyetlerini, yeni kamu mali yönetim anlayışı çerçevesinde şeffaf ve hesap verilebilir bir bakış açısı ile yürütme gayreti ve çabası içinde olduklarını belirterek başta Aydın ilimiz olmak üzere bölgemizin ekonomik, kültürel ve sosyal gelişimine katkı sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.Bu kapsamda 2013 yılı için planlanan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

‘‘KANTİNLER İHALEYE ÇIKARILACAK’’

Öncelikli olarak Üniversitemizin mülkiyetinde olan bazı kantin ve kafeteryaların açık ihale usulü ile müstecirlere kiraya verileceğini anlatan Nazmi Zarifi Gürkan, söz konusu yerlerin kiraya verilmesine yönelik ihale süreçlerinin de başlandığını belirtti ve şöyle devam etti:

‘‘HASTANE OTOPARKI ÜCRETSİZ’’

Kamu yararı gözetilerek Üniversitemiz hastane otoparkı; hasta ve yakınlarının daha rahat istifade edebilmeleri, maddi külfet oluşturmaması ve sosyal sorumluluk gereği vatandaşlarımıza ücretsiz olarak kullanıma açık hale getirilecektir dedi.

Ayrıca; Sözlerinin devamında ‘‘Üniversitemiz, Aydın ilinin sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak üzere Aydın halkının da ücretsiz olarak katılabilecekleri “Çarşamba Etkinlikleri” adı ile bir takım etkinlikler başladı. Üniversitemiz Merkez Kampüsündeki Atatürk Kongre Merkezi’nde 3 Nisan 2013 Çarşamba günü Boğaziçi Jaz Grubu, 10 Nisan 2013 Çarşamba günü İskender Pala ile söyleşi, 17 Nisan 2013 Çarşamba günü İncesaz Konseri, 24 Nisan 2013 Çarşamba günü Bedirhan Gökçe ile şiir ziyafeti adlı etkinlikler düzenlenecektir. Saat 20.00’de başlayacak etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir. Bunun yanı sıra Aydın halkımızın da davetli olduğu, Bahar Şenlikleri kapsamında öğrencilerimiz ve halkımızın sevdiği, beğendiği ünlü sanatçılarımızı Üniversitemizde misafir edeceğiz” dedi.

‘‘TEKNOKENT ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ’’

Genel Sekreteri V. Nazmi Zarifi Gürkan, Aydın ilinin ekonomik kalkınmasına destek vermek üzere Valimiz Sayın Kerem Al’ın himayelerinde ADÜ TEKNOKENT kurulması çalışmalarına başlandığını belirterek sözlerine son verdi.


 

 


29.3.2013