ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Bir Kez Daha Dünya Literatürüne Girdi

Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Uluslararası Mineraloji Birliği Yeni Mineraller İsimlendirme ve Sınıflandırma Komisyonu tarafından...Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Sarp, Uluslararası Mineraloji Birliği Yeni Mineraller İsimlendirme ve Sınıflandırma Komisyonu tarafından 4 Şubat 2013 tarihinde kabul edilen “Barrotite” isminde yeni bir mineral keşfetti.  Prof. Dr. Halil Sarp, yeni keşfini 4 Nisan 2013 tarihinde Üniversitemiz Senato Odası’nda Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve Karacasu Memnune İnci Yarenci Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr.Gör.Hakkı Babalık ile birlikte kamuoyuna tanıttı. 

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Üniversitemizin bilimsel çalışmaları ve çeşitli buluşları ile her geçen gün dünya çapında başarılara imza attığını belirterek, Halil Sarp’a mineraloji ilmine katkısından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Halil Sarp’ın, çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgi verdiği basın toplantısı, basın mensupları ile sohbet havasında geçerken, Sarp, on sekiz kabul, bir ret, iki çekimser oy ile bir hayli yüksek kabul oranına sahip “Barrotite” mineralini, Güney Fransa’daki Roua Bakır Madeni’nden gelen bir numune analizi sonucunda sekiz yıllık bir çalışmanın ürünü olarak keşfettiğini ifade etti. Ayrıca, inceleme yapılan iki örnekten birinin Üniversitemiz Karacasu Memnune İnci Yarenci Meslek Yüksekokulu’nda “KMY-26”, diğerinin Cenevre Üniversitesi Kristalografi Laboratuarı’nda “CR-011” kod numaralarıyla saklandığı belirtildi.

Belli kurallara uygun olmak koşulu ile keşif sahibinin isteğine göre isimlenen dünya minerallerinden kırk üç tanesinin, 1961 yılında Karacasu’dan Cenevre’ye “Mineraloji” okumak için giden Öğretim Üyemiz Prof.Dr.Halil Sarp tarafından keşfedilip isimlendirilmesi Üniversitemiz ve Türkiye için ayrıca bir gurur kaynağı oldu.


4.4.2013