ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği Başarılı Adımlarına İki Basamak Birden Ekledi

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz’dan oluşan ekip tarafından...Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nde Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Akgüllü ve Yrd. Doç. Dr. Ufuk Eryılmaz’dan oluşan ekip tarafından hastalardan birine kalıcı kalp pili ve lead çıkarma işlemi, diğerine ise sol kol atardamar proksimalinde gelişen ciddi darlığa balon ile dilatasyon yapıldıktan sonra balon expandaple stent yerleştirme işlemi, Aydın İlimizde ilk kez başarıyla gerçekleştirildi. Hastalarımız işlemden bir gün sonra şifayla taburcu edildiler.

Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir, periferik atardamar hastalıklarının toplumda koroner kalp hastalığı, sigara içen ve şeker hastalığı olanlarda daha sık görüldüğünü, periferik atardamar hastalıklarının daha çok bacağa giden atar damarlarda gözlendiğini nadiren de kola giden atardamarda ortaya vurgulayarak balon ile dilatasyon yapılan hastanın, hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Dr. Zencir; “Bu tip hastalar, genellikle hareketle ortaya çıkan, dinlenmekle azalan ekstremite ağrıları sebebiyle doktora başvururlar. Bu hastalık, zamanında tedavi edilmediğinde ekstremitelerde morarma, kıl dökülmesi, yara, parmaklarda beslenme bozukluğu ve en sonunda ekstremite kesilmesini gerektirecek boyutta ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Periferik atar damarlarında ciddi darlık saptanan hastaların büyük bir kısmı ameliyata gerek kalmadan anjiyografi ile lokal anestezi (uyutulmadan) ile balon ve/veya stent ile tedavi edilebilmektedir.” dedi.

Resim 1: Kopan lead parçasının snare ile çıkarılması

Kalıcı kalp pilinin leadi çıkarılması işleminin çok zor bir girişim olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Cemil Zencir; “Hastamızda ilk seansta kalıcı kalp pili ve leadin büyük bir kısmının çıkarıldı sonraki seansta ise kopan küçük parçasının sağ pulmoner arterden snare ile yakalandıktan sonra ameliyata gerek kalmadan tamamen çıkarıldı.” dedi.

Resim 2: Sol kol atardamarına başarılı balon ve stent yerleştirme işlemi

Kardiyoloji kliniği olarak Aydın halkına hizmet vermekten gurur duyduklarını belirten Yrd.Doç.Dr. Cemil Zencir “ Bu hizmeti bir ekip olarak gerçekleştiriyoruz, bize destek veren hocalarımıza, başhekimliğimize, asistanlarımıza ve yardımcı sağlık personelimize teşekkür ederiz.”şeklinde konuştu.

 

 

 


3.9.2013