ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Adnan Menderes: “Milletin Sevgilisi” Konferansına Üniversitemiz Ev Sahipliği Yaptı

Adnan Menderes Demokrasi Platformu tarafından organize edilen “Adnan Menderes: “Milletin Sevgilisi” konferansı...

Adnan Menderes Demokrasi Platformu tarafından organize edilen “Adnan Menderes: “Milletin Sevgilisi” konferansı 17 Eylül 2013 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu'nda  gerçekleşti.
 
Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı ve Yazar Hüseyin Kocabıyık’ın Menderes'in hayatını ve siyasi kişiliğini  anlattığı konferansa; Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç, Ali Uzunırmak, Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Eski Milletvekilleri Ahmet Rıza Acar, Ahmet Ertürk, Recep Taner, Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, Koçarlı Kaymakamı Mehmet Sülün, Rektör Danışmanı ve Adnan Menderes Araştırma Uygulama Merkez Müdür V. Yrd. Doç. Dr. Birsen Erat, Aydın Belediyesi Eski Başkanı Hüseyin Aksu, AK Parti İl Başkanı Sadık Atay, Adnan Menderes Demokrasi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif Bayındır ile daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
Yeni Asır Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı; Aydınlı olarak Adnan Menderes'in hayatında çok ayrı bir önemi olduğunu vurgulayarak, “Adnan Menderes'in idamından birkaç dakika önce söylediği sözler onun kimliğini bize anlatıyor. Siyesetçi Menderes'in yaptığı eylemlerle ilgili idam edilmesini bugün bile anlayamazken, suçlamalara baktığımızda elle tutulur tek tortu bile bulamazken, son nefesinde millete bağlılığını ifade edebilecek kadar büyük insan olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor." dedi.
 
Yazar Hüseyin Kocabıyık da Menderes'in hatıralarına sahip çıkan ve konferansı düzenleyenlere teşekkür etti. Menderes'in büyük devlet adamı, unutulmaz başvekil olduğunu ve onu rahmetle andıklarını belirten Kocabıyık, "Bugünkü siyasi gündem içinde Menderes'i anlatmaya gerek yok. İçinde bulunduğumuz şartlarda Menderes'in yeniden keşfedilmesi ve anlatılması lazım. Barış yaratan bir lider olarak onu anlatacağım. Dönemin vesikalarına bakıldığında objektif olarak anlattığımızda barış üreten, devrinde toplumsal, ülke ve dünya barışını döşeyen bir lider. Menderesle ilgili vesika karıştırmış biri olarak böyle bir tespit yapıyorum. Menderes'in barış üreten çabaları var. Aydın Menderes o dönem için (Türk siyasetinin Kerbelası'dır) derdi. Türk siyaseti için bir travmadır. O ve arkadaşları katledildiği günden bu yana kan ve gözyaşı durmadı." dedi.
 
Konuşmaların ardından katılımcılar rahmetli Adnan Menderes ile ilgili merak ettiklerini sorularını yönelttiler ve anılarını paylaştılar.
 
Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif Bayındır’ın; Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem ve Gültekin Kılınç, Ali Uzunırmak, Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım, Belediye Başkan Yardımcısı Şefika Çoban, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu ve Koçarlı Kaymakamı Mehmet Sülün’e plaket takdimi ile sona erdi.


18.9.2013