ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

TKDK IPARD Programı Hibe Destekleri Tanıtım Toplantısı Gerçekleşti

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi (İŞBAP) Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Yürütme Kurulu Başkanlığının Aydın Valiliği, eş başkanlığı...

TÜBİTAK Bilimsel ve Teknoloji Ağları ve Platformları Kurma Girişimi (İŞBAP) Projeleri Destekleme Programı kapsamında desteklenen,  Yürütme Kurulu Başkanlığının Aydın Valiliği, eş başkanlığı ve yürütücülüğünün Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından sürdürüldüğü Aydın İl Yenilik Platformu, Proje Okulu ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Aydın İl Koordinatörlüğü tarafından 6 Şubat 2014 Perşembe günü saat 10: 00′da Üniversitemiz Ziraat Fakültesi’nde “TKDK IPARD Programı Hibe Destekleri” tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıya TKDK İl Koordinatörü Erhan Çiftçi, Aydın İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof. Dr. Didem Evci Kiraz, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Demet Karaman, Murat Yılmaz, Zeynep Tokay, Birsen Kırım, Çiğdem Yamaner, Atakan Koç, Hüseyin Uysal, Mustafa Çelik, Cafer Turgut, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Mustafa Duran, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Ali Özmen, Evrim Demir, Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Muharrem Balkaya, TKDK İl Koordinatörlüğü başvuru kabul uzmanları Abdullah Gülsever, Derya Daysal, İl Yenilik Platformu Sekreterleri Figen Emek ve Pınar Kanlıoğlu  katıldı.

Toplantı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Aydın İl Koordinatörlüğü’nün sunduğu tanıtım filmi ve ardından İl Yenilik Platformu Yürütücüsü Prof. Dr. Didem Evci Kiraz‘ın TKDK, İl Yenilik Platformu ve Proje Okulu kapsamında yapılacak olan faaliyetlerini anlatan konuşmasıyla başladı. Ardından İl Koordinatörü Erhan Çiftçi sunum eşliğinde 12. Çağrı Proje Kabul döneminin başladığını belirterek, destek verilen hibe alanları hakkında bilgiler verdi.

            Çiftçi, ”12. Başvuru Çağrı İlanında Aydın adına önemli gelişmeler sağlanmış, yöresel el sanatları ve gıda ürünleri de destek kapsamına alınmıştır. Bu anlamda geleneksel el sanatları, dokumacılık, keçe yapımı, halı, kilimcilik yapımı, yorgancılık, çanak – çömlek yapımı, taş işleme, nakış işleme, hasır işi, sepet ve süpürge yapımı gibi el sanatlarına % 50 oranında geri ödemesiz hibe desteği verilecek. Öte yandan incir, zeytin, zeytinyağı, kestane, bal kabağı, tahin, tahin helvası, çilek, şeftali, narenciye, nar, cin mısırı (patlak mısır), çam fıstığı, kabak tatlısı, yuvalama, paşa böreği, prina yağı, kuru prina, prina tozu ve suyu gibi ürünler, yerel ürün bazında desteklenecektir.”dedi.

 IPARD Programı sayesinde, Türkiye’deki yatırımcıların Avrupa standartlarında üretim yapmalarını sağlayarak, AB katılım sürecine de tam uyumun desteklenmiş olacağını belirten Çiftçi, “Avrupa Birliği sürecinde standartlaşma, modernizasyon, kurumsallaşma gibi çok önemli konuları da içine alan, AB yolunda değerlendirilmesi gereken çok yönlü bir imkana sahibiz. Özellikte şunu söylemeliyim ki, AB standartlarında üretim yapan bir tesis olmak, yarının Türkiye’sinde söz sahibi olmaktır.” dedi.

Konuşmaların ardından İl Koordinatörlüğü Uzmanı Abdullah Gülsever slayt eşliğinde sunum yaptı. Davetlilerden gelen soruların cevaplandırılmasıyla toplantı sona erdi. 

 

 

 


11.2.2014