ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

“Her Yönüyle D Vitamini” Sempozyumu Gerçekleşti

“Her Yönüyle D Vitamini” Sempozyumu, 22 Şubat Cumartesi günü Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleşti.

“Her Yönüyle D Vitamini” Sempozyumu, 22 Şubat Cumartesi günü Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleşti.
Tıp Fakültesi FTR AD’dan Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur’un moderatörlüğünde gerçekleşen sempozyumda, Tıp Fakültemiz Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Aslıhan Karul, Prof. Dr. Nezih Meydan, Doç Dr. Ayça Özkul ve Yrd. Doç Dr. Ufuk Eryılmaz ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi FTR AD Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Simin Hepgüler D vitamininin farklı yönleriyle ilgili birer konuşma yaptılar.
Hastanemiz ve çevre illerden gelen yaklaşık 100 civarında hekim ve sağlık çalışanının ilgi ile izlediği toplantıda konuşmaların ardından yapılan bilimsel tartışmalar oldukça yoğun geçti. Son olarak toplantı ile ilgili konuşan Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur; yurdumuzda D vitamini eksikliğinin yaygın bir durum olduğunu, bu vitaminin eksikliğinin birçok hastalığa zemin hazırlayabileceği ve tedaviyle bu sorunların çok kolay aşılabileceğini ifade etti.
Kas iskelet sistemine olan olumlu etkilerinin çok iyi bilinmesine rağmen bazı sistem hastalıkları ile D vitamini ilişkisi son yıllarda araştırıcıların gözde konusu haline gelmiştir.
D vitamini eksikliğinin son yıllarda yapılan araştırmalarda bazı kalp hastalıkları, nörolojik hastalıklar ve hatta kanser ile ilişkili olabileceği ileri sürülmektedir. Bu bağlamda toplantıda D vitamini, sempozyum başlığında olduğu gibi her yönüyle konuşularak tartışıldı.


4.3.2014