ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Aydın İl Yenilik Platformu Buluşlarınız ve Patent Sahibi Olmanız İçin Eğitimlerini Sürdürüyor

Aydın İl Yenilik Platformu tarafından EBİLTEM işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Buluş Yönetimi ve Patent Araştırmaları Eğitimi’ 25 Mart 2014 tarihinde...

Aydın İl Yenilik Platformu tarafından EBİLTEM işbirliğiyle gerçekleştirilen  ‘Buluş Yönetimi ve Patent Araştırmaları Eğitimi’ 25 Mart 2014 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Kongre Salonu’nda gerçekleşti.

 Etkinliğe; Vali Yardımcısı Abdullah Aslan, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Ali Belge, öğretim üyeleri, kamu kurum kuruluş müdürleri ve personelleri, aydın il yenilik platformu yönetim birimi üyeleri, paket liderleri, sektör temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Program Aydın İl Yenilik Platformu’nun tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Filmin ardından,  Aydın İl Yenilik Platformu Eğitim ve Farkındalık Yaratma İş Paket Lideri Prof. Dr. Ali Doğan Bozdağ yaptığı açılış konuşmasında, iş paketi faaliyetlerini Prof. Dr. Hatice Ertabaklar ile yürüttüklerini ‘Eğitim ve Görünürlük paketi’ kapsamında Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi ile birlikte düzenlenen eğitimlerin üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini belirtti.

2007 yılından bu yana EBİLTEM TTO da çalışan ve 2009 yılında Patent üzerine yoğunlaşma gösteren Özgür Güvenenler konuşmasında “Avrupa Patent Ofisinde bu anlamda Türkiye’deki ilk irtibat noktasıyız, onların bize sağlamış olduğu olanaklar ve kendi imkânlarımızla patent taramaları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Üniversitelerde ve sanayide Patent ve Fikir Mülkiyet Hakları Farkındalığını Yaratma konusunda çalışmalar yapıyor, Patent araştırma eğitimleri de veriyoruz” dedi.

Sunumunda Güvenenler üründen markete geçinceye kadar birçok kilit nokta olduğunu belirtti. Devamında “Hem sanayiden, hem de araştırmacılardan bir fikirle karşılaştığımız zaman öncelikle araştırma öncesi patent ön araştırması öneriyoruz. Patent ön araştırması ile ilgili EBİLTEM TTO olarak ücretsiz eğitim veriyoruz” şeklinde konuştu.

Sunumun ardından katılımcıların görüşleri alındı ve soruları cevaplandırıldı, Vali Yardımcımız Abdullah Aslan‘ın Uzman Özgür Güvenenler’e teşekkür belgesi vermesi ve fotoğraf çekimi ile program son buldu.


1.4.2014