ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Proje Okulu Buluşması Gerçekleşti

Üniversitemiz tarafından 14 Mayıs 2013’te başlatılan “Proje Okulu”nun ilk toplantısı 3 Nisan 2014’te Üniversitemiz Kongre Merkezi’nde Proje Okulu Müdürü Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa BİRİNCİOĞLU başkanlığında...

Üniversitemiz tarafından 14 Mayıs 2013’te başlatılan “Proje Okulu”nun ilk toplantısı 3 Nisan 2014’te  Üniversitemiz  Kongre Merkezi’nde Proje Okulu Müdürü Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa BİRİNCİOĞLU başkanlığında,Proje Okul Koordinatörü Prof.Dr.E.Didem EVCİ KİRAZ ve proje okulunda isimleri yer alan öğretim üyeleri,yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımı ile  gerçekleştirildi.

            Koordinatör Prof.Dr.E.Didem EVCİ KİRAZ, “Proje Okulu kavramı, Rektörümüzle herhangi bir proje gündeme geldiğinde “Şimdi ne yapacağız, kiminle çalışacağız” diye konuştuğumuzda ortaya çıkan bir fikirdi. Gelişmiş bir proje ekibiyle güçlü projeler yapma niyetimizle oluştu.” şeklinde bir cümleyle Okulun başlama sürecini anlattı. Proje okuluna 104 kişinin başvurduğunu, bugüne kadar yapılan faaliyetleri, İl Yenilik Platformu e-mail ağına kayıtlı olduklarını, her proje duyurusunda kendilerine sanal ortamda ulaştıklarını, düzenlenen etkinliklere davet ettiklerini belirten Evci Kiraz “Bundan sonra proje eğitimleri düzenlemeye başlayacağız. Okulumuz özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile yardımcı doçentler için çok önemli.” diyerek sunumuna devam etti ve sunumunda proje kaynakları, projelendirme, izlenecek yollar, ulusal ve uluslararası desteklerden nasıl yararlanılabileceği konularına değindi. Sunum sonunda Proje Okulu Müdürü Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa BİRİNCİOĞLU’nu konuşmasını yapması için davet etti.

Rektörümüz Prof.Dr.Mustafa BİRİNCİOĞLU sözlerine proje yazmanın çok sevdiği bir iş olduğundan ve ömrümün önemli bir kısmını projelerin kapsadığından bahsederek  başladı. Amerika ve Türkiye’de elde ettiği proje deneyimlerini, başından geçen güçlükleri, mutlu sonuçları, başarıları esprili bir dille ve hikayelerle süsleyerek katılımcılarla paylaştı. Sohbet ortamında geçen, katılımcıların kafasındaki her türlü soruyu sorabildiği toplantıda “Projelerim Cebimde” diyen BİRİNCİOĞLU görsel bir sunum da yaptı. Şu anda üzerinde çalıştıkları en önemli projelerinin Avrupa Birliği destekli enerji tasarrufu/güneş enerjisi kullanımı-üniversite hastanesi modeli ve Aydın İl Yenilik Platformunun temel çıktısı olacak Yenilik Merkezi projesi olduğunu belirtti. Bu projelerin milyon TL’lik projeler olduğunu, Üniversitemize bu tür büyük projeleri kazandıracak güçlü proje takımlarına ihtiyaç olduğunu vurgulayan BİRİNCİOĞLU “Çalışın, ürün çıkartın, ben size destek bulacağım; şu  an projelerde çok kaynak var, fikir üretin, yazın, kazanın siz de bu milyon TL’lerle kendi bilimsel dünyanızı geliştirip, Üniversitemize yararlı olun.” şeklinde katılımcıları yüreklendiren bir konuşma yaptı.

            Program Proje Okulu üyelerinin talepleri ve önerilerinin tartışılması ile son buldu. Önerilerin yoğunlaştığı nokta “Proje Eğitimi Yapılması” ve “Proje Takımları Oluşturma İçin Tekrar Bir Araya Gelmek” oldu.


4.4.2014