ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Üniversitemiz Öğretim Üyelerinin Akhisar Hakkındaki İncelemeleri Kitap Haline Getirildi

Akhisar Belediyesinin desteği ile Üniversitemiz Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Engin Akdeniz (Kazı Başkanı) ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in...

Akhisar Belediyesinin desteği ile Üniversitemiz Fen- Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Engin Akdeniz (Kazı Başkanı) ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in (Türk-İslam Dönemi Sorumlusu) Manisa’nın Akhisar İlçesinde sürdürülmekte olan Thyateira Antik Kenti kazı çalışmalarıyla ilgili hazırladıkları “AKHİSAR GEZİ REHBERİ”  isimli kitap yayımlandı.

Bakanlar Kurulu kararıyla 2011 yılından beri,  Prof. Dr. Engin Akdeniz (Kazı Başkanı) ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kemal Şahin’in (Türk-İslam Dönemi Sorumlusu) kazı çalışmalarından yola çıkılarak hazırlanan kitapta, kazılarda açığa çıkarılan buluntular ile ilçenin çeşitli kesimlerindeki tarihi eserlerinin tanıtımı yapılmakta. Ayrıca kitaba eklenen harita, ilçe merkezine gelenlerin güzergahlarını saptayabilecekleri nitelikte ayrıntıya sahip.

Akhisarlıların ve ilçeyi ziyarete gelenlerin büyük ilgisini çeken kitabın İngilizce ve Uzakdoğu dillerine çevrilmesi planlanmakta. Thyateira antik kenti, 5000 yıllık tarihi ve İncil’de adı geçen ilk yedi kiliseden birine sahip olması dolayısıyla çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği önemli bir ören yeri.

 


11.4.2014