ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Hiçbir Zehir İçermeyen Zeytin Sineği Tuzağı Üniversitemiz Öğretim Üyesi Tarafından Geliştirildi

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar’ın ‘Zeytin Sineklerinin Tuzaklarla Kitlesel Yakalanarak Mücadelesi’ konulu projesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından...

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Başpınar’ın ‘Zeytin Sineklerinin Tuzaklarla Kitlesel Yakalanarak Mücadelesi’ konulu projesi, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Geliştirme Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından desteklenmeye hak kazanmıştır.

Öğretim Üyemiz, geliştirdiği proje ile ülke ekonomisi içerisinde önemli bir yeri olan zeytin üretiminde, karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi olan zeytin sineği zararları ile mücadele etmektedir.

Zeytin yetiştiriciliği ülke ekonomisinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.  Ülkemizde zeytin üretim değerleri 2012 yılı değerlerine göre iki milyon tona yakındır. Bu değerler Türkiye’yi önemli zeytin üreticisi ülkeler sınıfına sokmaktadır.

Zeytin üretiminde büyük sıkıntı yaratan, zeytin sineğinin ülkemizde zeytin yetiştirilen tüm bölgelerde zararlarının görüldüğünü belirten Başpınar;  “İlkbahar sonu, yaz başında çıkan ergin sinekler çiftleşerek dişiler yumurtalarını meyve kabuğu altına yumurta bırakma boruları aracılığıyla bırakırlar. Her bir dişi bir meyveye bir yumurta bırakır, yüksek popülasyonlarda bir meyveye farklı dişiler tarafından 7-9 kadar yumurta bırakılabilir. Bir dişi ömrü boyunca 200-250 kadar yumurta bırakabilir. Yumurtadan çıkan larvalar meyve etinde beslenirler. Üç larva dönemi geçirerek olgun larva haline geldikten sonra meyve içerisinde pupa olur. Son döle ait larvalar olgun larva döneminde toprağa geçerek toprakta pupa olurlar. Ege Bölgesi’ nde 4-5 döl vermektedir. Zarar gören meyveler kurtlanarak yere düşmekte ve elde edilen zeytinyağının asitliğinin yükselmesine ve kalite kaybına yol açmaktadır.” sözleriyle zeytin sineğinin oluşumunu ve zararlarını anlattı.

Zeytin sineği ile mücadelede kimyasal mücadele denilen ilaçlı mücadele ile gerçekleştirilmektedir. Kimyasal mücadele, özellikle Edremit Körfezinde uçaklarla ilaçlama şeklinde havadan ilaçların kullanılmasıyla gerçekleştirilmekteydi. Bu durum geniş alanların zehirli kimyasallarla bulaşması anlamına gelmekteydi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uçakla ilaçlamalara 2012 yılında yasaklama getirmiştir. Engebeli arazilerde zeytin sineği ile mücadelede yer aletleriyle kimyasal ilaçların kullanımında uygulamada ve işgücünde büyük zorluklar ortaya çıkmaktadır.

Zeytin sineği ile mücadelede zehir içermeyen ve Zeytin sineğini besin kokusu salgılayarak cezbeden ve öldüren tuzaklar geliştirilmiştir. Amonyum bileşiklerinden oluşan bu cezp edici madde sayesinde tuzaklar 3 ay süreyle Zeytin sineklerini kendisine çekmekte ve öldürmektedir.

Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Hüseyin Başpınar’ın geliştirdiği projedeki çalışmalarda gerek Aydın ilinde ve gerekse Edremit’ de Zeytin sineği ile mücadelede % 94 etki düzeylerine ulaşan başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Aydın’ın Çine ilçesinde 10.000 (onbin) zeytin ağaçlık Organik Tarım bahçesinde uygulanan tuzaklar sayesinde buradan elde edilen zeytinyağın asitliği % 0.4 düzeylerinde olurken tuzak uygulanmamış, diğer zeytin bahçelerinden elde edilen zeytinyağlarının asitliği % 4-4.5 düzeylerine çıkmış ve büyük bir kalite kaybına yol açmıştır.

Zeytin sineğine karşı geliştirilen bu tuzakların üreticimizin hizmetine sokulmasında çalışmalar sona yaklaşmaktadır. Bu tuzaklar her ağaca bir adet asılarak başarılı bir mücadele gerçekleştirilmiştir. Bu tuzakların maliyeti ağaç başına 1 TL’ dir. Böylece üreticilerimize oldukça ekonomik bir mücadele seçeneği sunulmuş olmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu gibi tuzakları kullanan zeytin üreticilerine dekar başına 15 TL destekleme primi vermektedir. Bu tuzakların da dekara maliyeti 15-20 TL civarında olduğundan üreticiye sıfır maliyet getirmektedir.

Öğretim Üyemizi zeytin üretimine ve verimliliğine büyük katkı sağlayacak projesinden dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

Şekilde Zeytin sineği ile mücadelede kullanılan cezp edici tuzak görülmektedir. Bu tuzaklar zeytin ağacının güney yönündeki bir dalına göz hizasında asılmakta ve 3 ay süreyle etkili bir mücadele sağlamaktadır.


25.4.2014