ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Astrofotoğrafçı Kubilay Akdemir “Güneş Tutulmaları” Sunumuyla Bizlerle Olacak

Üniversitemiz 19. Bahar Şenlikleri kapsamında 8 Mayıs Perşembe günü saat 14.00 ile 15.00 arasında, Tutulma Avcıları Projesi “Güneş Tutulmaları” isimli sunum Astrofotoğrafçı Kubilay Akdemir tarafından gerçekleştirilecektir...

Üniversitemiz 19. Bahar Şenlikleri kapsamında 8 Mayıs Perşembe günü saat 14.00 ile 15.00 arasında, Tutulma Avcıları Projesi “Güneş Tutulmaları isimli sunum Astrofotoğrafçı Kubilay Akdemir tarafından gerçekleştirilecektir.

Kubilay Akdemir, 1999 yılından beri "Tutulma Avcıları" adlı güneş ve ay tutulmaları belgesel çalışmasını sürdürmektedir. Kubilay Akdemir’in 'Tutulma Avcıları' projesi, 1998 yılında gökyüzü fotoğrafçılığı ve belgesel fotoğraf çalışmalarıyla başlamıştır. Her projede, dünyanın dört bir yanında güneş tutulmalarında buluşan tutulma avcılarının heyecanını, tutulmaların görüldüğü coğrafyalardaki kültür yapısını ve tutulmaların bu kültürleri nasıl etkilediğine tanıklık etmiş ve belgelemiştir.

1999 yılından beri devam eden bu projeyi "Dört Ülke Dört Kültür, Dört Tutulma" başlığıyla  insanlarla buluşturmuştur. 2006 yılındaki Güneş tutulmasında hazırladığı belgesel İz TV’de yayınlanmıştır. Ayrıca 2007 "Tutulma Avcıları" isimli belgesel film projesi, 2009 "Tutulma Avcıları Çin" isimli belgesel film projesi, 2010 "Tutulma Avcıları Sri Lanka" isimli belgesel film projesi ve 2013 "Tutulma Avcıları Avustralya" isimli belgesel film projesini hazırlamıştır.

 


6.5.2014