ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Merhum Başbakan, “Tarihin Tanıklığında Adnan Menderes ve Demokrasi Mücadelesi” Konulu Konferans ile Anıldı

Üniversitemizin adını aldığı Merhum Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü olması sebebiyle, Adnan Menderes Demokrasi Platformu’nun organize ettiği....

Üniversitemizin adını aldığı Merhum Başbakan Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü olması sebebiyle, Adnan Menderes Demokrasi Platformu’nun organize ettiği  “Tarihin Tanıklığında Adnan Menderes ve Demokrasi Mücadelesi” konulu konferans 17 Eylül 2014 tarihinde Aydın Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
Milli Eğitim Bakanı Merhum Tevfik İleri’nin oğlu Cahit İlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıya, Valimiz Erol Ayyıldız, MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, kamu kurum kuruluş ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.  
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan konferansta, Müftü Yardımcısı Zekeriya Çallı tarafından dua yapıldı, Merhum Başbakanın belgeseli gösterildi. 
Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Menderes ve arkadaşlarının hem yaşadıkları sürece hem de ölümleriyle topluma büyük mesajlar verdiklerini belirterek, "Menderes, Türk milletine demokrasi bilincinin ve kültürünün yükselmesi için çok büyük mesaj vermiş bir hemşehrimiz, bir devlet insanıdır." diye konuştu. 
Valimiz Erol Ayyıldız, Menderes ve arkadaşlarının ortaya koydukları demokrasi mücadelesi ile halen gönüllerde yaşadığını işaret ederek, "Onlar o kadar samimiydiler ki rahmetli Menderes ve arkadaşlarını bugün milyonlar anıyor. Belki bu uğurda korkarak, çekinerek geri duran insanlar bunu bilseler, onlar da herhalde ölüp ölüp dirilmeyi, bu şekilde anılmayı isterlerdi ama Cenab-ı Hak samimiyeti nispetinde insanlara bunu nasip ediyor."  şeklinde konuştu.
Adnan Menderes'in liderliğini yaptığı Demokrat Parti’nin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri de 27 Mayıs darbesinin yaşandığı döneme ilişkin anılarını anlatarak, çeşitli belgeler gösterdi.
Cahit İleri konferansta o dönemi anlatarak 27 Mayıs darbesi yapıldığında henüz 15 yaşında olduğunu belirtti ve şöyle devam etti; “14 Mayıs 1950'de DP iktidara geldi. Menderes bu ülkeye çok büyük hizmetler yaptı.”
Adnan Menderes Demokrasi Platformu Başkanı Ahmet Şerif Bayındır ise Aydın'dan yetişen Başbakan Adnan Menderes'in unutulmayacağını ve her yıl anılmaya devam edeceğini söyleyerek, Cahit İleri’ye plaket ve platformun dergisini takdim etti.
Konferans, soru-cevap bölümü ile sona erdi


19.9.2014 08:26:19