ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

"Üniversiteliye Yönelik Ders Kitapları: Nasıl?" Konulu Çalıştay Düzenlendi

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulunda, 12 Aralık 2014 Cuma günü "Üniversiteliye Yönelik Ders Kitapları: Nasıl?" konulu Çalıştay düzenlendi...

Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulunda, 12 Aralık 2014 Cuma günü "Üniversiteliye Yönelik Ders Kitapları: Nasıl?" konulu Çalıştay düzenlendi.
Çalıştay açılışına, Didim Kaymakamı İskender Yönden, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ile Didim’de bulunan bazı eğitim kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bulundu.
Bu yıl ikincisi düzenlenen Çalıştaya, Üniversitemiz, Pamukkale Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Aşçılık, Turizm ve Seyahat Hizmetleri ile Turizm ve Otel İşletmeciliği MYO programlarının öğretim elemanları katıldı.
Çalıştay hakkında bilgi veren Üniversitemiz Didim Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Prof. Dr. Atila Yüksel; “Çalıştay ile ortaklaşa hazırlanacak eğitim kitabının altyapısını oluşturuyoruz. Mevcut kitaplarda, sıkıntılar olduğunu düşünüyoruz. Çalıştayda konuları belirliyoruz. Çalışmalar sonrası ortak eğitim kitabı hazırlayacağız. Bu kitapların içeriğine de hocalarımız, öğrencilerimiz ve sektör temsilcileri olarak bir arada karar veriyoruz. Bu kitaplarda sadece kuru bilgi yer almayacak." diye konuştu.
Sonrasında söz alan Doç. Dr. Kerim Gündoğdu ise eğitimin artık klasik bir anlayıştan çıkarak etkileşimli hale dönüştüğünü, öğrencinin ders içerisinde daha aktif yer alması ile öğrenmenin daha etkili olacağından bahsetti.
Yüksekokulumuz öğretim görevlilerinden Emrah Yıldız’ın organizasyonunda aşçılık programı öğrencilerinin hazırladığı ve tüm katılımcıların katıldığı öğle yemeği sonrasında Doç. Dr. Berrin Güzel Çalıştay kapsamında, turizm alanında yaşanan örnek olaylardan oluşan bir kitabın hangi anlayış ile oluşturulması gerektiği ve kitabın temel içerikleri belirlenirken üst beceri düzeylerine yönelik olmasının öneminden bahsetti.
 Müdür yardımcısı Okt. M. Burak Okşar, Çalıştay kapsamında elde edilecek bilgilerden oluşturulması planlanan örnek olay temelli mesleki İngilizce kitabının ve İngilizce öğretimine yönelik ders kitabının içeriği ve kullanışlılığı konusunda bilgi verdi.
Son olarak Öğr. Gör. Dr. Akan Yanık teknolojinin ders kitaplarına ne şekilde etkin olarak entegre edilebileceğinden bahsetti. Bu anlamda NFC sistemlerinin kullanışlı ve etkin olmasının avantajı ile sistem altyapısının oluşturulması konusunda destek olacağını belirtti.
Çalıştaya katılan Aşçılık, Turizm ve Otel İşletmeciliği ile Turizm ve Seyahat Hizmetleri olmak üzere üç çalışma grubuna ayrılan öğretim elemanları, Çalıştayın ikinci oturumunda yüksekokulumuz öğretim görevlilerinin moderatörlüğünde kendi alanlarında hazırlayacakları örnek olaylardan oluşan üst düzey beceri odaklı örnek olay kitabının temel ve alt konularını belirlediler.


18.12.2014 11:42:52