ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Necip Evlice Üniversitemizde Okuyucularıyla Buluştu

51. Kütüphane Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenen, Necip Evlice’nin konuşmacı olarak katıldığı panel, 3 Nisan 2015 tarihinde....

51. Kütüphane Haftası Etkinlikleri kapsamında düzenlenen, Necip Evlice’nin konuşmacı olarak katıldığı panel, 3 Nisan 2015 tarihinde Üniversitemiz Atatürk Kongre Merkezi Miletos Salonu’nda gerçekleşti.
Panele; Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Recai Tunca, İl Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, akademik ve idari personelimizin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Yazar ve fikir adamı Nuri Pakdil için hazırlanan belgeselin izlenilmesi ile başlayan panelde, Pakdil telefon ile salona bağlanarak;  Adnan Menderes’in özgür olmayı, bağımsız olmayı, kendine özgü olabilmeyi öğrettiğini, Menderes’in demokrasi şehidi olduğunu belirtti ve salona teşekkürlerini ileterek konuşmasına son verdi.

Önemli Olan Gençlerin Düşünce Köprüleri Kurmaları, Birbirlerini Yüreklendirmeleri

Nuri Pakdil’in yazınsal kariyerini ve güçlü edebi yönününü dinleyicilerle paylaşan Necip Evlice, tarihsel süreci bakımından Türkiye’nin önemini görmek zorunda olduğumuzdan bahsederek, yurt düşmanlarını alt etmenin yolunun gençler için yazmak olduğunu vurguladı. Evlice;  “Pakdil, gençliğimize çok önem verir. Çünkü geleceğimizi onlar kurar. Çok zor günlerden bugünlere geldik, bu sebeple gençlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Önemli olan gençlerin düşünce köprüleri kurmaları, birbirini yüreklendirmeleri.” dedi.

Edebiyat sayesinde insanın anlaşılmaya çalışıldığını aktaran Evlice; 7 Güzel Adam’da, insanın değişik 7 halinin anlatıldığını dinleyicilerle paylaştı ve kitapların yayınlanmasının, insanlara ulaştırılmasının çok büyük bir sorumluluk gerektirdiğinin altını çizdi.

Evlice; Nuri Pakdil’in vasiyetinin, öğrencilerin kültür seviyelerini yükseltmeleri ve en az bir yabancı dili çok iyi derecede öğrenmeleri olduğunu kaydetti.

Soru-cevap bölümünün ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Cavit Bircan, Necip Evlice’ye teşekkür belgesi ve çiçek takdiminde bulundu. Evlice’nin okuyucularıyla buluşarak,  kitaplarını imzalaması ile panel son buldu.

 

 

 

 


3.4.2015