ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Tecrübeli Gazeteciden Halkla İlişkiler ve Tanıtım Dersi

Üniversitemiz Nazilli Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler Dersi kapsamında hazırladığı ve öğrencileri sektörden isimlerle buluşturduğu, ‘Akvaryumdan Denize Söyleşileri’nin üçüncüsünü gerçekleştirdi...

Üniversitemiz Nazilli Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler Dersi kapsamında hazırladığı ve öğrencileri sektörden isimlerle buluşturduğu, ‘Akvaryumdan Denize Söyleşileri’nin üçüncüsünü gerçekleştirdi.
Nazilli Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ'ın da katıldığı söyleşi, Sümer Konferans Salonu'nda  çok sayıda personel  ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. İzmirli Gazeteci Yazar Duygu Özsüphandağ Yayman'ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşinin konusu; gazetecilik, halkla ilişkiler ve tanıtım buluşmaları idi. 20 yıldır gazetecilik mesleğinin içinde olan, basılmış üç kitabı bulunan konuşmacı, dinleyicilere "Vahşi bir meslek" olarak tanımladığı gazetecilikle ilgili  bilgiler verdi.
 Duygu Ö. Yayman, gazetecilik eğitimi ve deneyiminden hareketle gazetecilik uygulamaları, gazetecilikle halkla ilişkilerin buluşma noktaları, günümüz gazeteciliğinin durumu, halkla ilişkiler faaliyetleri, kampanyalar gibi konularda önemli bilgiler aktardı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Şube Müdürlüğü'nde metin yazarlığı yapan Yayman, hazırladıkları kampanyalardan örnekleri de dinleyicilerle paylaşırken,  gazetecilik mesleğinin dünden bugüne geldiği noktaya da değindi ve sosyal medyanın önemini vurguladı. İliştirilmiş gazetecilik, lansman ( sunum), teaser ( meraklandırma), kolektif hafıza, durak raketi, basın ilanı, basın toplantısı gibi mesleki terimleri de örnekleri ile açıklayan Yayman, halkla ilişkilerin hangi araçları kullandığını anlattı.
Halkla ilişkiler ve tanıtım kampanyaları hakkında da bilgiler veren konuşmacı, hazırladıkları örnek kampanyaları görselleri, sloganları ve logoları dinleyicilerle paylaştı. Kurumların düzenledikleri her türlü etkinliğin bir halkla ilişkiler çalışmasına dönebileceğini örnekleriyle anlatan Duygu Ö. Yayman, öğrencilere, “ Birbirinizin kurdu değil, arkadaşı olun. Bilinçli bir medya okuru ve yazarı olun. Edebiyata yakın olun ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Saatleri Ayarlama Enstitüsü eserini okuyun." gibi önemli tavsiyelerde bulundu. 

Söyleşi, dinleyicilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından, Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Özçağ'ın yaptığı kapanış konuşması ve plaket takdimi ile son buldu.


10.4.2015 08:31:14