ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Keçi ve Çobana İade-i İtibar!

Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı tarafından "Kavşit Köyü ve Çevresi Keçicilik Projesi" kapsamında bu yıl altıncısı düzenlenen...

Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu, Çine Belediyesi ve Çine Gelişim Vakfı tarafından "Kavşit Köyü ve Çevresi Keçicilik Projesi" kapsamında bu yıl altıncısı düzenlenen "Oğlak ve Çoban Şenliği" 26 Nisan 2015 tarihinde Çine Kavşit Yaylası’nda gerçekleşti.
Dünyaya gelen yüzlerce oğlağa "Hoş geldiniz" demek, özenli yetiştiriciliğinden dolayı öncü çobanları kutlamak amacıyla düzenlenen etkinliğe, , Aydın Milletvekileri Osman Aydın, Bülent Tezcan, Metin Lütfi Baydar ve Ali Uzunırmak’ın yanı sıra 10.000'e yakın çiftçi katıldı.
Çine Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Okan Atay'ın yaptığı şenlik açılış konuşmasında, "Üniversiteler sadece mesleki ve akademik insan yetiştiren kurumlar değil, aynı zamanda kurulu olduğu coğrafyaya iktisadi katkı yapan kuruluşlardır. Keçi ve çoban yanlış uygulamalar yüzünden ötelendi ve itibarsızlaştı. Biz buna itiraz ediyor ve çobanlığın bizim özümüz olduğunu iddia ediyoruz. Bu şenliğin asıl amaçlarından biri hak ettikleri değerin çobanlarımıza teslim edilmesidir." dedi.
Şenlikte proje kapsamında dünyaya gelen keçiler için yarışma düzenlendi. Oğlak ve Çoban Şenliği'nde 3 dalda birinci seçilen oğlakların sahiplerine ödül olarak yem hediye edildi. Şenlikte Aydın Efeleri Yörük Türkmen Derneği zeybek gösterisi yaparken, Elderesi Köyü'nde çobanlık yapan Ahmet Uslu'nun kaval resitali ise büyük bir beğeni topladı.


29.4.2015 09:42:29