ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Çine "Organik Zeytinyağı Çalıştayı" Gerçekleştirildi

Çine Belediyesi, Çine Gelişim Vakfı, Çine Ziraat Odası ve Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Organik Zeytinyağı Çalıştayı" 24-25 Nisan tarihlerinde...

Çine Belediyesi, Çine Gelişim Vakfı, Çine Ziraat Odası ve Üniversitemiz Çine Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Organik Zeytinyağı Çalıştayı" 24-25 Nisan tarihlerinde Çine Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Zeytin/zeytinyağı sektöründe bilgi üreten 13 farklı kurumdan 61 uzman ve akademisyenin katıldığı çalıştaya, Güney Ege zeytinciliğinin tarımsal üretimden pazarlamaya kadar sorunları tartışıldı ve çözüm yolları arandı.
Çalıştayın ilk gününde söz alan Çine Gelişim Vakfı Başkanı Osman Aydın, "Çine'deki organik tarım örgütlenmesinin eriştiği boyut başlı başına bir değer niteliği kazandı. Akdeniz havzasında, 3000'e yakın üreticinin birlikte sürdürdüğü ve 110.000 dekarlık bir alanın organik olarak sertifikalandırıldığı başka bir organik tarım projesi bulunmuyor. Çine organik tarım için gerekli olan altyapıyı hazırladı. Sıra, kalite kusuru olmayan bir zeytinyağını üretmeye geldi." dedi. Çalıştaya katılan uzman ve akademisyenlerden Çine için en doğru modelin yaratılması için bilgi desteği talep ettiklerini ifade eden Aydın, ortaya çıkacak modelin Güney Ege zeytin/zeytinyağı sektörü için öncü ve model bir örgütlenme olacağını sözlerine ekledi.
İki gün süren çalıştayın moderatörlüğünü üstlenen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Uygun Aksoy, "Çine'deki organik örgütlenmenin eriştiği boyut çok önemli. Çalıştay sonuçlarının organik tarım örgütlenmesinin sorunlarına doğru çözümler üretilmesi açısından çok değerli katkıları olacağını umuyorum." şeklinde konuştu.


29.4.2015 09:51:02