ADÜ Menü
ADü LOGİN

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

ADÜ Haber Arşivi

Türkiye’nin En Büyük Kemik Kütüphanesini Oluşturuyoruz

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Erkut Kara, Fakültenin kuruluşundan bu güne fakültenin kendi kemik arşivini daha da büyüttüğünü...

Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Erkut Kara, Fakültenin kuruluşundan bu güne fakültenin kendi kemik arşivini daha da büyüttüğünü, Türkiye’nin en büyük kemik kütüphanesi oluşturma yolunda ilerlediklerini vurgulayarak şimdiye kadar ülkenin değişik bölgelerinde birçok üniversiteye yaptıkları iskeletlerden gönderdiklerini söyledi. 

Üniversitemiz Artık Bir Marka
Dünyada hayvan kemiği ve iskeletlerinin elde edilmesinin büyük maliyetler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kara, “Biz başlangıçta bir hobi olarak başlayan bu işi şimdilerde profesyonel olarak yapıyoruz. 2002 yılından beri farklı köpek ırklarına ilişkin, fakültemizde veya çevre kliniklerde ölmüş hayvanların kemiklerini arşivliyoruz. Elimizde şu an farklı ırk ve yaş grubundan yaklaşık 150 adet köpeğe ait kemikler var. Bunları çeşitli araştırmalarda kullanıyoruz. Bunun dışında son yıllarda köpek kemikleri yanında çeşitli çiftlik, ev hayvanları, kuşlar, laboratuar hayvanları ve nadir bulunan hayvanlara türlerine ait kemikleri de arşivlemeye başladık. Bu dalda Adnan Menderes Üniversitesi artık bir büyük marka” diye konuştu.

Hayvan İskeletleri Yapımında Türkiye’de Markayız
Türkiye’nin en büyük kemik kütüphanesi oluşturma yolunda ilerlediklerini söyleyen Prof. Dr. Kara, hayvan kemiklerinin ve oluşturulan iskelet yapısının özellikle derslerde önemli bir fark yarattığını söyledi. Öğrencilerin hangi kemiğin nerede olduğunu iskelet yapısı üzerinden gördüğünü ifade eden Prof. Dr. Kara şimdiye kadar; Yüzüncü Yıl, Erciyes, Mustafa Kemal, Mehmet Akif Ersoy ve Ankara Üniversiteleri Veteriner Fakültelerine, Üniversitemiz Ziraat ve Fen Edebiyat Fakültesine, Kastamonu Üniversitesi’ne, Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Bölümüne, Kalamaki-Doğanbey-Honaz Milli Parklarına, Nevada Üniversitesi Antropoloji Bölümüne, Kriminal Polis Laboratuarına, Türkiye Jokey Kulübü’nün de aralarında bulunduğu birçok yere yapılan iskeletlerden gönderdiklerini söyledi. Veteriner Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Erkut Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela Doğanbey’de bulunan müzedeki bütün iskeletleri üniversitemiz yaptı. Biz iskeleti oluşturan kemikleri bir araya getirmeye başladığımızda Türkiye'de bu işi yapan yoktu. Özel olarak uğraşan yok; çünkü mutfağı çok zor bir iş. Biz dünya şirketlerine göre çok daha uygun fiyatlara bu işi yapıyoruz. Sadece döküm plastik ya da gerçek kemik olarak bunu yapan dünyada bir sürü firma var. Ama Türkiye’de ADÜ bu işin markasıdır."

 


 


 


 


 
 
 

29.6.2015