ADU Menu

Adnan Menderes Üniversitesi
Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Haber Nasıl Yayınlanır?

 

 

Haber nedir? Bir olayın haber olma ölçütleri nelerdir?

Haber, toplumun genelinin ilgisini çekecek güncel olayların, onların en kolay anlayacağı biçimde sunumudur. Bir olayın haber olma ölçütleri; sıklık derecesi, yoğunluk değeri, açıklık, anlamlılık, uyumluluk, beklenmediklik, devamlılık ve çeşitlemedir.


Haber değeri nedir?
Bir olayın haber değeri alabilmesi için; etkili ilgililik, zamanlılık, yakınlık, ilginçlik, nadirlik, önemlilik ve heyecanlılık unsurlarından birkaçına sahip olması gerekir.
Habercilik kuralları nelerdir?
Haber yazımında, habercinin dikkat edeceği kurallar: nitelik, denge ve objektifliktir.
Haber kaynakları nelerdir?
Haber kaynakları kaynağından doğrudan alınanlara birinci el kaynaklar, kurum ve kuruluşların basın bültenleri, haber ajansları gibi kaynaklardan edinilen haberler de ikinci el kaynaklar olarak sınıflandırılmaktadır.
Haber yazımında 5N 1K nedir?
Haber yazımında 5N 1K, ne, nerede, ne zaman, neden, nasıl ve kim sorularına yanıt verilmesini ifade eder. Bu sorulara verilen yanıt, okur/izler kitlenin olayı tam olarak anlamasında yeterlidir.
Haber yazma teknikleri nelerdir?
Haber yazımında kullanılan teknikler; ters piramit, dörtgen, düz piramit, konuşma dili, serbest yazım teknikleridir.
Haber giriş teknikleri nelerdir?
Haber girişinde kullanılan başlıca teknikler; tanımlayıcı giriş, özetleyici giriş, genelleyici giriş, ayrıntı girişi, öyküleyici giriştir.


Yukarıda yer alan başlıklar çerçevesinde web sayfamızda; gerçekleşen etkinlikler, vekalet, vefat, atama ve genel duyurular yapılmaktadır.


Gerçekleşen Etkinlik
Haberin içeriği etkinliği gerçekleştiren birimlerin haber temsilcileri tarafından en geç 1 hafta içerisinde basin@adu.edu.tr mail adresine gönderilmelidir.Birimimiz mail adresine ulaşan haber personelimiz tarafından 5N1K modeline uygun şekilde düzenlenerek yayınlanır.

Vekalet
Kampüsten haberler bölümünde sadece Rektör vekaletleri yayınlanmaktadır.Yazı ve Kurul İşleri Müdürlüğü tarafından birimimize gönderilen vekalet yazısı esas alınmaktadır.

Vefat Haberi
Üniversitemizde çalışan ve çalışanların 1.derece yakınlarının (baba,anne, eş, kayınvalide,kayınpeder,kardeş,çocuk) vefat etmesi durumunda basin@adu.edu.tr mail adresine  bilgiler (Hangi birimde çalıştığı,adı soyadı ünvanı, yakınlık derecesi, vefat eden kişinin adı soyadı, vefat tarihi, cenazenin hangi tarihte hangi camiden saat kaçta kaldırılacağı, hangi mezarlığa defnedileceği, cenaze törenine katılmak isteyen personelimiz için araç kaldırılacaksa saat kaçta nereden kaldırılacağı) gönderilmelidir.

Atama Haberi
Üst makam kadrolarında (Rektör,Rektör Yardımcısı,Genel Sekreter,Fakülte Dekanları, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokul Müdürleri) gerçekleşen atamalar ve akademik personelin (Prof.Dr. ve Doç.Dr) ünvanında yükselme olması durumunda Personel Daire Başkanlığı tarafından basin@adu.edu.tr mail adresine gönderilen yazı esas alınarak yayınlanmaktadır.

Genel Duyurular
Aciliyeti yüksek olan (Kayıtlar, sonuçlar, kamuoyuna duyuru v.b.) duyurular basin@adu.edu.tr mail adresine gönderilerek telefonla birimimiz çalışanlarına konu hakkında bilgi verilmelidir.