ADU Menu

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü

YURTDIŞI EĞİTİM VE BURSLAR

Aşağıda yurt dışı eğitim için burs veren kurumları ve genel olarak yurtdışında yüksek öğretim imkanlarını araştırabileceğiniz bazı bağlantıları bulabilirsiniz:

ABD - FULBRIGHT
Fulbright Programı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en prestijli burs programıdır. Program, 1946 yılında, İkinci Dünya Savaşı sonrası, Senatör J. William Fulbright’ın eğitim ve kültürel değişim yoluyla, ülkeler arasında ortak bir anlayış geliştirmek amacıyla Amerikan Kongresi’ne sunduğu bir kanun teklifiyle başlatılmıştır. Bu yasanın fikir babası olan Senatör J. William Fulbright, Fulbright Programı’nı dünyamızdaki silahlı çatışma potansiyeline karşı atılan bir adım olarak görmüştür. Bu program sayesinde, Amerikalı öğrenciler ve sanatçılar dünyanın birçok yerinde eğitim ve araştırma imkânlarından yararlanmakta, dünyanın dört bir tarafından gelen öğrenci, öğretmen ve akademisyenler ise Amerika’da araştırma yapmakta ve eğitim alabilmektedirler. Fulbright Programı, ülkelerin giderek birbirine daha da bağımlı hale geldiği bir dünyada kişilere kendilerini uluslararası alanda geliştirme fırsatını sunmaktadır.
Ayrıntılı Bilgi için
http://fulbright.org.tr/ adresini inceleyebilirsiniz.


MEB Yurt dışı Lisansüstü Eğitim Bursluluk Programı
1416 sayılı Kanun kapsamında ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla T.C. Milli Eğitim bakanlığı tarafından yürütülen yurt dışı lisansüstü eğitim bursluluk programına ilişkin danışma hizmetini Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünden alabilirsiniz.
http://yyegm.meb.gov.tr/
YLSY Danışma:
MEB Merkez Bina
5. Kat / C Blok
Atatürk Blv. 06648 Kızılay /ANKARA

Telefon: 0312 413 37 67
E-posta: ylsy@meb.gov.tr


MEB Yabancı Hükümet Bursları
Yabancı Hükümetler verilen çeşitli bursların duyurusu ve öğrenci seçimi Milli Eğitim bakanlığı tarafından yapılmaktadır.
http://abdigm.meb.gov.tr/www/burslar/kategori/9

FRANSA

Fransa'da yüksek eğitim görmek isteyen öğrencilerin gidişlerini kolaylaştırmak amacıyla kurulan CampusFrance; Türk ve yabancı öğrencilerin Fransa'daki eğitimleri süresince yapacakları işlemlerde kendilerine rehberlik ve yardım etmek amacını gütmektedir. Açık adı, Fransız Yüksek Öğretimini Yurtdışında Tanıtma Ulusal Ajansı’dır.

CampusFrance, Fransa Büyükelçiliği'nin bir hizmetidir. Türkiye Fransız Kültür Merkezi bünyesinde Elçiliğin, İşbirliği ve Kültür Etkinlikleri Birimine bağlıdır. Bu hizmet, Fransa'da yüksek öğrenim görmek isteyen Türk veya Türkiye'de yaşayan yabancı öğrencilere yönelik olarak hazırlanmıştır.

Gerek yalnızca Fransız Hükümeti’nin, gerekse Türk-Fransız Hükümetlerinin ortaklaşa olarak sunduğu çeşitli burs imkanları’na http://campusbourses.campusfrance.org adresinden ulaşılabilmektedir. İlgili sitede “Nationality”nin Türkiye olarak filtrelenmesiyle, Türk vatandaşlarına yönelik burs ilanları görülebilmektedir.

HOLLANDA

Hollanda’da öğrenim olanaklarına ilişkin bilgi vermek, ülkeye öğrenim amacıyla gidecek bireylere rehberlik etmek ve başvuruya açık olan burs imkanlarını bir elden duyurmak amacıyla oluşturulmuş bir web sitesi bulunmaktadır: https://www.studyinholland.nl/

Hollanda hükümeti veya çeşitli yükseköğretim kurumları tarafından açılan burs ilanlarına çokça örnek göstermek mümkündür: Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen NFP (Netherlands Fellowship Programmes) ve farklı kurumlar tarafından sunulan Mükemmeliyet Bursları (Excellence Scholarships) bunların başlıcalarıdır.

JAPONYA

Japonya’da, seçilen adaylara burs imkanı sağlayan iki burs programı bulunmaktadır: MEXT (Monbukagakusho Japon Hükümeti Bursları ve JASSO (Japan Student Services Organization) Bursları.

MEXT başvuruları, Japon büyükelçiliğine, başkonsolosluğuna veya Japon yükseköğretim kurumlarına yapılır. Türk vatandaşlarının başvurabileceği MEXT Bursları aşağıdadır:

• Araştırma bursu (yüksek lisans ve doktorayı da kapsamaktadır),
• Lisans bursu (5 yıllık üniversite eğitimini kapsamaktadır,
• Teknik meslek yüksekokulu (4 yıllık teknik ön lisans programı),
• Meslek yüksekokulu (3 yıllık ön lisans programı)

JASSO ise sadece Japon yükseköğretim kurumlarına yapılır. JASSO bursları,  “Monbukagakusho Honors Scholarship for Privately-Financed International Students” (Monbukagakusho Özel Finanse Edilen Uluslararası Öğrenci Onur Bursu)  olarak da bilinir.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’da yer alan, her öğrenim kademesine ait burs ve öğrenim imkanlarına https://www.studyinnewzealand.govt.nz/ web sitesinden ulaşılabilmektedir. “Scholarships” sekmesinde, filtreden “Türkiye” seçilerek Türk vatandaşlarının başvurabileceği burs olanakları görüntülenebilir.
Yeni Zelanda’da farklı kurumlar tarafından yükseköğretim bursu sağlanmaktadır. Öncelikle “Hükümet Bursları” (örneğin: New Zealand Development Scholarship, New Zealand International Doctoral Research Scholarships), ikinci sırada da “Ev Sahibi Üniversite Bursları”  (örneğin: University of Canterbury International First Year Scholarships, University of Otago International Research Masters Scholarships, Victoria University Masters Scholarships, University of Waikato International Scholarships, University of Auckland International Postgraduate Student Scholarships vb.) incelenebilir. Ev Sahibi Üniversite Bursları için ilanlar genellikle burs verecek olan yükseköğretim kurumlarının web sitesinde yer almaktadır.

AVUSTRALYA

Avustralya, uluslararası öğrenci burslarına yıllık 200 Milyon Dolar bütçe ayırmaktadır. Avustralya’da yükseköğrenim, yaşam, maliyetler ve çeşitli burs ilanlarına https://www.studyinaustralia.gov.au/ adresinden ulaşılabilmektedir.    Bununla birlikte, Avustralya Hükümeti tarafından sunulan çeşitli burslar da http://australiaawards.gov.au/Pages/awards.aspx adresinde yer almaktadır.

İSRAİL

İsrail’de, yükseköğretim ve yaşama ilişkin detaylı bilgi, http://www.studyinisrael.org/ adresinden bulunabilmektedir. Bununla birlikte İsrail Hükümeti tarafından sunulan yolculuk veya öğrenim burslarına ilişkin ilanlar, Dış İşleri Bakanlığı’na ait http://mfa.gov.il adresinde yayımlanmaktadır.

HİNDİSTAN

Hindistan’da yer alan tüm yükseköğretim kurumlarının görülebileceği ve ülkede yaşam ve öğrenimin detaylarının sunulduğu farklı web siteleri mevcuttur: http://www.studyinindia.org ve http://www.indiaeducation.net bu sitelere örnek gösterilebilir. Hindistan Hükümeti veya yükseköğretim kurumları tarafından sunulan burs imkanlarına da yine bu sitelerden ulaşılabilir.  Bununla birlikte, Indian Council of Cultural Relations’ın (ICCR) sunduğu burs imkanlarına, kurumun kendi web sitesi olan http://www.iccr.gov.inhttp://www.indiaeducation.net adresinden ulaşmak mümkündür.

GÜNEY KORE

Kore’nin yükseköğrenime ilişkin web sayfası http://www.studyinkorea.go.kr’dir. Gerek hükümet, gerek yükseköğretim kurumlarının veya özel kuruluşların burs ilanlarına da aynı adresten ulaşılabilmektedir.

ALMANYA

Almanya'da uluslararası öğrencilere burs sağlayan çok çeşitli kurum bulunmaktadır: DAAD, partilere bağlı vakıflar, dini organizasyonlar, ticari işletmeler vb. Almanya’da yaşam ve yükseköğretime ilişkin detaylı bilgi https://www.study-in.de/en/ web sayfasında bulunurken, çeşitli burs ilanları için DAAD’nin (Alman Akademik Değişim Servisi) burs veritabanına https://www.daad.de/en/ adresinden ulaşılabilmektedir. 

İSVİÇRE

İsviçre’de öğrenim imkanlarına ilişkin bilgi https://www.studyinswitzerland.plus/ adresinde yer almaktadır. Bu sayfada, bir hükümet kuruluşu olan İsviçre Enstitüsü tarafından sunulan burs imkanları bulunmakla birlikte, üniversite bursları ve burs yarışmalarına dair ilanlara da ulaşılabilir. 

İSVEÇ
İsveç Enstitüsü Öğrenim Bursu
İsveç Enstitüsü (SI) uluslararası öğrencilere burs imkânı sunan bir İsveç hükümet kurumudur. Özellikle Yüksek Lisans seviyesinde çok çeşitli konu alanlarında burs imkânı sunmaktadır. Bursların bazıları ülkelere özgüdür diğerleri ise belirli alanlardaki öğrencilere öncelik vermektedir.

Ev Sahibi Üniversiteler
İsveç Üniversitelerinin çoğu öğrenim programlarından herhangi birine kayıtlı olan öğrencilere çok sayıda burs ve finansal destek imkânı sunmaktadır. Her bir üniversitenin kendi internet sayfasında burslara ilişkin bir liste ve başvuru sürecine dair bilgiler yer almaktadır.

Dış Destek Kurumları
Bu tür burslar genellikle öğrenim görülen konu alanına özgüdür; bir şirket veya destek kurumunun internet sayfası üzerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kurumların bazıları uluslararasıdır ve farklı ülkeden olan öğrencilere yönelik farklı şartlar koyabilirler.

https://studyinsweden.se

BİRLEŞİK KRALLIK

Birleşik Krallık’ta eğitim sistemi Lisans (undergraduate) ve yüksek lisans (post-graduate) olarak ikiye ayrılır. İngiltere genelinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl sürer. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilir.

Birleşik Krallık’ta yüksek lisans programları ‘Taught Master’ ve ‘Research Master’ olarak ikiye ayrılmakla beraber ortalama bir yıl sürmektedir. Taught Master, daha çok teorik eğitimin ağırlıkta olduğu ve 9 ay boyunca aktif olarak derslere katılımı gerektiren programlardır. Yıl sonunda 3 aylık bir sürede proje ve tezlerinizi teslim edilir. Research Master programlarında ise, öğrenciler derslere girmek yerine, bir akademisyen eşliğinde araştırma yaparak yıl sonunda yazdıkları tez, sunum ve sözlü sınavdan sorumlu olmaktalar.
Birleşik Krallık’ta öğrenim görmek isteyen bir uluslararası öğrenci için pek çok maddi destek olanağı mevcuttur. Education UK internet sitesini kullanarak binlerce burs arasında arama yapılabilmektedir.

https://study-uk.britishcouncil.org/options/scholarships-financial-support